Elżbieta Rafalska: Czas na przegląd ustawy o zakazie handlu w niedzielę

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiada przegląd ustawy o handlu w niedzielę. W marcu minie rok od jej funkcjonowania.

Elżbieta Rafalska mówiła w Polskim Radiu 24, że przegląd obowiązujących przepisów był zapowiadany przez premiera Mateusza Morawieckiego. "Właściwie powinniśmy każdą ustawę, którą wprowadzamy, oceniać po roku jej funkcjonowania" - argumentowała minister.

Elżbieta Rafalska odniosła się też do zastrzeżeń handlowców. Część z nich twierdzi, że skutkiem ograniczeń handlu w niedzielę jest upadek mniejszych sklepów - wbrew intencjom ustawodawców. Zdaniem minister, to raczej skutek długofalowych tendencji, takich jak konsolidacja branży handlowej. 

Czytaj więcej: Dwie trzecie Polaków uważa, że zakaz handlu w niedzielę narusza ich wolność. "Ustawę trzeba wyrzucić do kosza"

Zakaz handlu w ostatnią niedzielę miesiąca

W tym roku ograniczenia w handlu nie obowiązują w ostatnią niedzielę miesiąca. Handlować można też w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc i w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Zgodnie z obowiązującą ustawą, od przyszłego roku ograniczenia w handlu nie będą obowiązywały w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia i czerwca, oraz w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc i dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie

Więcej o: