NIK przeprowadził kontrolę w spółce NanoCarbon, która miała opracować metodę masowej produkcji grafenu. To wyjątkowa substancja składająca się z warstwy węgla o grubości zaledwie jednego atomu. Ma wyjątkowe właściwości mechaniczne i elektryczne, dzięki czemu jest coraz częściej stosowana w przemyśle.
Zgodnie z wnioskami Izby, do których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna" Polska nie ma szans stać się potęgą rosnącego rynku grafenu. W NanoCarbon dopuszczono się bowiem, zdaniem urzędników, szeregu nieprawidłowości, które są nieusuwalne i w ostateczności prowadzą do upadłości spółki.
NIK ocenia, że taki organizacyjny impas, gdy pieniądze inwestowano w urządzenia bez zapewnienia niezbędnego zaplecza technicznego, by te mogły w ogóle działać, wynika m.in. z braku strategicznego planowania
- czytamy w raporcie cytowanym przez "DGP".
Władze NanoCarbon miały też, zgodnie z raportem NIK, nieprawidłowo egzekwować zobowiązania wobec spółki i przekazywać pieniądze bez dostatecznych zabezpieczeń.
Polska Grupa Zbrojeniowa i KGHM Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych zapewniły grafenowej spółce finansowanie na poziomie 28 mln zł. To kwota dwukrotnie większa od pierwotnie zakładanej. Pomimo takie wsparcia i zakupu odpowiednich urządzeń produkcji grafenu nie udało się wdrożyć. NanoCarbon miała być zmuszona do sprzedaży części urządzeń poniżej kosztów zakupu.
Ponadto władze spółki miały przekonywać, że są w stanie wdrożyć najbardziej nowoczesną metodę produkcji grafenu i stać się jego wiodącym dostawcą. Miała przy tym w wybiórczy sposób przedstawiać informacje i opierać się na nierealnych przesłankach.
Czytaj też: Polski grafen miał być światowym hitem, ale nic z tego nie wyszło. Prokuratorzy w Nano Carbon
Swoją kontrolę w NanoCarbon przeprowadził też KGHM TFI. W wyniku tych działań podjął decyzję o złożeniu doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa, w związku ze znaczącą utratą wartości spółki wobec inwestycji kapitałowych poniesionych przez udziałowców.
W roku 2023 rynek grafenu ma być wart - według przewidywań ekspertów - miliard dolarów.