Drugie dno decyzji PiS ws. 500 plus. Program nie działa? W 2018 r. urodziło się mniej dzieci

Decyzja, by od lipca tego roku wypłacać świadczenie "500 plus" również na pierwsze dziecko, może mieć swoje podstawy demograficzne. Według danych GUS w 2018 roku urodziło się bowiem mniej dzieci, niż w 2017 roku.
Zobacz wideo

GUS podał oficjalne dane dotyczące liczby urodzeń. W 2018 roku na świat przyszło 387,9 tys. dzieci. To mniej, niż w roku 2017, kiedy to odnotowano 401,9 tys. urodzeń. 

Jak wylicza Money.pl w grudniu urodziło się zaledwie 27 tys. dzieci - 1,7 tys. mniej niż rok temu i  o 700 więcej niż w grudniu 2015 r., czyli przed wprowadzeniem 500+. "To trzeci najgorszy wynik w ostatniej dekadzie".

Z danych GUS wynika, że program 500 plus zachęca rodziców do starania się o kolejne dziecko. Nie jest jednak impulsem dla tych, którzy do tej pory nie doczekali się potomstwa. 

Decyzja PiS, by program wypłat obejmował też pierwsze dziecko może mieć więc podłoże demograficzne - ma być jeszcze większą zachętą do powiększania, a nawet zakładania rodziny. 

Trwa "festiwal konsumpcji"

Z danych firmy analitycznej SpotData wynika, że efekt 500 plus widać gdzie indziej. We wzroście konsumpcji. W odwrocie są natomiast inwestycje.

Program redystrybucji działa w Polsce na pełnych obrotach, ale program bodźcowania inwestycji i budowania mocniejszego polskiego kapitału stoi w miejscu. I ostatnie propozycje gospodarcze tylko tę dywergencję mogą wzmocnić.

- czytamy w analizie ekspertów. 

Pobudzanie konsumpcji może wspomóc długookresowy wzrost gospodarczy tylko wtedy, gdy gospodarka znajduje się w dołku i nie wykorzystuje w pełni swoich zdolności produkcyjnych. Polska raczej nie jest w takiej sytuacji.

- wyjaśnia Ignacy Morawski ze SpotData. 

Analityk Rafał Mundy zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt wskaźnika urodzeń. Wyraźny wpływ na niego miały na niego programy wspierające in vitro. Gdyby dzieci poczęte tą metodą wykluczyć ze statystyk okazałoby się, że urodzeń jest jeszcze mniej -  poniżej 380 tys. 

Czytaj też: PiS podbija stawkę, 500 plus na pierwsze dziecko. Tylko ta jedna obietnica, to grube miliardy złotych