Netia ukarana przez UKE. Spółka należąca do Polsatu ma zapłacić 100 tys. zł

Netia, którą niemal rok temu przejął Polsat, została ukarana przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Spór z niewielkim operatorem telekomunikacyjnym poszedł zupełnie nie pomyśli branżowego giganta.
Zobacz wideo

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) nałożył karę wysokości 100 tys. zł na Netię za uniemożliwienie XL Telekom korzystania z uprawnienia do przeniesienia przydzielonych numerów, podał Urząd.

Postępowanie zostało zainicjowane w związku z wnioskiem złożonym przez XL Telekom o rozwiązanie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych z przeniesieniem przydzielonych 499 numerów. Netia twierdziła, że umowa zawarta z mniejszym operatorem ma charakter międzyoperatorski, a nie abonencki, dlatego nie można jej rozwiązać. UKE nie zgodził się z tą opinią.

Urzędnicy stwierdzili, że rację ma XL Telekom. Dlatego operatorowi przysługiwał status abonenta i tym samym była uprawniona do przeniesienia numerów. Z tego powodu Netia odmawiając przeniesienia 499 numerów naruszyła Prawo telekomunikacyjne i podlegała karze zgodnie z art. 209 ust. 1 pkt 16., podsumowano. 

Czytaj też: Właściciel Polsatu wysoko na liście polskich miliarderów. I nie tylko polskich. 

"XL Telekom wystąpiła o przeniesienie 499 numerów używanych na podstawie ww. umowy do sieci innego operatora. Netia odmówiła przeniesienia numerów, powołując się na charakter umów zawartych z XL Telekom, które nie były jej zdaniem umowami abonenckimi, ale umowami międzyoperatorskimi z udostępnieniem numeracji. W związku z tym, zdaniem Netii, XL Telekom nie przysługiwały uprawnienia do przeniesienia przydzielonych numerów" - czytamy w komunikacie. 

Netia to operator telekomunikacyjny, dostawca usług telewizyjnych, internetu stacjonarnego oraz mobilnego, telefonii stacjonarnej, a także telefonii komórkowej. Spółka jest notowana na GPW od 2000 r. Głównym akcjonariuszem (65,98% kapitału) jest Cyfrowy Polsat. 

Decyzja UKE nie jest prawomocna.

Więcej o: