Boeing komentuje katastrofę Ethopian Airlines. Samoloty 737 Max zostają w użytku. Na razie

Boeing wydał oficjalne oświadczenie w związku z katastrofą linii Ethopian Airlines. Przewoźnicy korzystający z samolotów Boeing 737 Max nie otrzymają jeszcze żadnych zaleceń.
Zobacz wideo

Boeing poinformował w oświadczeniu, że śledztwo w sprawie katastrofy samolotu firmy Ethopian Airlines znajduje się na wczesnym etapie. Amerykanie nie będą wydawać zarządzeń dla operatorów boeinga 737 Max na podstawie informacji, które posiadają do tej pory.

Wczoraj boeing 737 rozbił się w drodze z Addis Abeby do stolicy Kenii Nairobi. Na pokładzie było 157 osób, w tym dwóch Polaków. Nikt nie przeżył katastrofy. To druga katastrofa tego samolotu w ciągu ośmiu miesięcy. 

Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem i podejmujemy wszelkie działania, aby wyjaśnić ten wypadek. Ściśle współpracujemy z zespołem śledczym i organami regulacyjnymi.

- napisał rzecznik Boeinga w oświadczeniu, które opublikowała agencja Reutera.

Chiny zawieszają loty

Chiński Urząd Lotnictwa Cywilnego nakazał krajowym liniom lotniczym zawieszenie użytkowania samolotów boeing 737 MAX 8. Loty wszystkich boeingów wstrzymały także etiopskie linie lotnicze.

Podniebna tragedia

Samolot etiopskiej linii lotniczej zniknął wczoraj z radarów po sześciu minutach od startu z międzynarodowego lotniska Bole w Addis Abebie, na wysokości miejscowości Bishoftu. Firma Ethiopian Airlines poinformowała, że na pokładzie samolotu znajdowało między innymi 32 obywateli Kenii, 18 Kanady, dziewięciu Etiopii, po ośmiu Włoch, Chin i Stanów Zjednoczonych, po siedmiu obywateli Wielkiej Brytanii i Francji, sześciu Egiptu, pięciu Holandii, po czterech Indii i Słowacji, po trzech obywateli Austrii, Szwecji, Rosji. Cztery osoby podróżowały korzystając z paszportów ONZ.

Kondolencje rodzinom ofiar przekazali prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj też: Wielkie maszyny za wielkie pieniądze. Tak giganci lotniczy walczą o klientów

Boeing 737 to jedna z najpopularniejszych wąskokadłubowych konstrukcji Boeinga. Od wielu lat jest wykorzystywany przez wiele linii lotniczych na świecie i uważany za bardzo bezpieczny.

Co z nowym modelem?

Katastrofa Ethopian Airlines stawia pod znakiem zapytania prezentację kolejnego modelu Boeinga. Miał on ujrzeć światło dzienne w ciągu najbliższych dni, amerykański gigant wstrzymał się jednak z premierą. 

Więcej o: