Od północy zakaz sprzedaży przez internet starych kotłów i pieców. Nawet 200 tys. zł kary

Kupno pieca lub kotła, który nie spełnia odpowiednich norm dotyczących zanieczyszczeń nie będzie już możliwe przez internet. Zakaz wejdzie w życie o północy. Resort przedsiębiorczości znalazł sposób na transakcje online.
Zobacz wideo

Od północy z poniedziałku na wtorek zacznie obowiązywać całkowity zakaz sprzedaży kotłów i pieców, które nie spełniają norm dotyczących ochrony środowiska. Urządzenia przekraczające normy emisyjne będą musiały być wycofane ze sprzedaży. 

Dzisiaj od godz. 0.00 obowiązuje już zakaz sprzedaży kotłów nie spełniających norm emisyjnych. Jeżeli znajdą Państwo gdzieś - w internecie czy w realu - oferty sprzedaży takich kotłów, to proszę o sygnał na czystepowietrze@mpit.gov.pl. Przekażemy zbiorcze info do UOKiK.

- poinformował na Twitterze Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste Powietrze". 

Resort Przedsiębiorczości i Technologii znalazł sposób na transakcje online. Zawarł z poszczególnymi portalami służącymi do sprzedaży porozumienia. Nakazują one usuwanie ofert niespełniających kryteriów. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z Inspekcją Handlową będzie natomiast kontrolował, czy w tradycyjnych sklepach "kopciuchy" nie są sprzedawane jako piece spełniające nowe normy. Nieuczciwi sprzedawcy oferują bowiem swoje urządzenia na przykład jako tylko ogrzewające wodę lub opalane biomasą niedrzewną. 

Czytaj też: 13 z 50 miejsc Europy z najgorszym powietrzem znajduje się w Polsce. Jaworzno w czołówce

Za sprzedaż źle oznakowanego urządzenia grozi kara wynosząca nawet 200 tys. zł. Regulacje to efekt programu "Czyste Powietrze", który ma na celu wyeliminowanie pieców przyczyniających się do powstawania smogu. Według badań Najwyżej Izby Kontroli za ten problem w 82-92 proc. odpowiada tzw. "niska emisja" czyli pyły wydobywające się z pieców ogrzewających domy i mieszkania.

W zeszłym roku zaczęły obowiązywać regulacje zabraniające produkowania bezklasowych pieców na węgiel. Do użytku dopuszczane są tylko urządzenia z odpowiednią akredytacją - piątej generacji. 

Rząd zapowiada też stworzenie centralnego rejestru pieców i kotłów. Miałyby się w nim znaleźć dane 5,5 mln gospodarstw domowych. 

Więcej o:
Komentarze (49)
Od północy zakaz sprzedaży przez internet starych kotłów i pieców. Nawet 200 tys. zł kary
Zaloguj się
 • gonzo44

  Oceniono 28 razy 18

  A tzw. kotły kolekcjonerskie? nie do używania, ale sprzedawać chyba będzie można?

 • pedro.666

  Oceniono 17 razy 13

  Czyli dziś po północy w zakamarkach miejskiej dżungli pojawią się dealerzy starych kotłów...

 • romek.gie

  Oceniono 15 razy 11

  Jeszcze kilka rejestrów i konieczne będzie utworzenie ministerstwa ds. rejestrów.
  A w tym przypadku należy jeszcze jakąś godną nazwę wymyślić. np. Narodowy Centralny Rejestr Pieców i Kotłów im. Kota Alika.
  Jestem ciekaw jak poprawi się jakość powietrza po wprowadzeniu tego rejestru.
  Mam jeszcze jeden pomysł dla miłościwie nam rządzących: 100 Rejestrów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości.

 • smegolw

  Oceniono 8 razy 6

  A nie prościej całkowity zakaz sprzedaży węgla o niskiej jakości? Flotu, miału itd.

  Nie bo kopalnie by zbankrutowały.

 • hans_gl

  Oceniono 8 razy 6

  Reformator lubi zmieniać układ łapek po kieszeniach...
  Najlepiej, żeby zapłacili za to obywatele. A jeszcze lepiej tacy, których głos jest mało istotny...

 • mark6

  Oceniono 4 razy 4

  Jako, że konstrukcja kotła to nie wynalazek na skalę świata chciałbym się dowiedzieć jaka jest różnica między " starym kotle " i nowym.
  CENOWO !!!

 • pablomusic

  Oceniono 8 razy 4

  a co z używanymi ?

 • e50504

  Oceniono 5 razy 3

  Haha, a miałem kupić kozę na działkę. Teraz już widzę zakupy - sklep "Magiczny Urok Ognia" będzie sprzedawał "produkty niepowtarzalne i regionalne" za 500% ceny.

  Na głupotę tego narodu nie ma ratunku. Myślę że trzeba powołać specjalną komisję, albo nie, potrzebujemy nowych służb. Centralne Biuro Antypiecowe, w skrócie CBA. Podlegać będzie oczywiście ministrowi sprawiedliwości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX