NATO: tylko 6 z 29 krajów członkowskich płaci wystarczająco dużo na obronność. W tym Polska

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przedstawił w Brukseli swój doroczny raport. Wynika z niego, że tylko sześć krajów członkowskich NATO przeznacza na obronność uzgodnione kwoty.
Zobacz wideo

Z raportu Stoltenberga wynika, że choć państwa NATO zwiększają pieniądze na zbrojenia, to większość z nich wciąż nie wywiązuje się z wcześniejszych zobowiązań w tej materii.

Więcej, ale wciąć za mało

Najnowszy raport sekretarza generalnego NATO przynosi niejednoznaczne informacje na temat funduszy przeznaczanych na obronność. Jens Stoltenberg poinformował, że większość krajów członkowskich zwiększyła w ostatnich miesiącach kwoty przeznaczane na zbrojenia.

Na przykład Niemcy, po latach cięć, zwiększają wydatki, a ich budżet obronny znacząco wzrósł. Oczekujemy jednak więcej

- mówił w Brukseli szef NATO.

Mimo to wymóg 2 proc. PKB na obronność spełnia jedynie sześć krajów, w tym Stany Zjednoczone i Polska. Szef NATO twierdzi jednocześnie, że mimo tak niejednoznacznych statystyk, w Sojuszu jest pełne zrozumienie dla potrzeby zbrojeń.

Mamy pewien paradoks. W czasie, gdy niektórzy kwestionują więzi Europy i USA, Sojusz robi tak naprawdę znacznie więcej razem niż dotychczas

- dodał Jens Stoltenberg.

Według sekretarza generalnego NATO w ostatnich miesiącach wydatki na obronność znacząco wzrosły w Polsce, Holandii i w krajach bałtyckich.

Szczyt NATO z 2014 r.

Pięć lat temu w czasie szczytu w Walii kraje członkowskie Sojuszu uzgodniły, że każdy z nich będzie przeznaczał na obronność co najmniej 2 proc. swojego PKB. Zarówno poprzedni, jak i obecny prezydent USA, które wydają najwięcej na zbrojenia, wielokrotnie krytykowali europejskich sojuszników za to, iż niewielu z nich wywiązuje się z wcześniejszych obietnic.

Zwiększenie wydatków na obronność w krajach NATO ma być odpowiedzią na działania ze strony Rosji.

Więcej o: