Pierwszy seryjnie produkowany DMO "Regina" z armatohaubicami "Krab" wyjechał z Huty Stalowa Wola.
W sobotę 16 marca huta wypuściła konwój z nowo wybudowanym sprzętem dla polskiej armii. Tym samym rozpoczęła się realizacja dostawy broni zakontraktowanej w 2016 r. na sumę 4,649 mld zł brutto. Do 2024 r. Huta Stalowa Wola ma wybudować łącznie cztery DMO "Regina". W skład każdego z modułów artylerii wchodzą 24 samobieżne armatohaubice "Krab" o kalibrze 155 mm i 19 pojazdów.
"Krab" ma zastąpić przestarzałe samobieżne haubice 122 mm 2S1 "Goździk", produkowane również przez Hutę Stalowa Wola. "Goździk" nie spełnił standardów NATO mimo prób modernizacji. Przy m.in. zbyt małym kalibrze i zasięgu okazał się nieefektywny w znaczeniu bojowym.
Seryjnie produkowany "Krab" wraz z resztą elementów "Reginy" trafił do 5. Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie przy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Bolesława Krzywoustego.
Choć koncepcja nowego systemu artyleryjskiego pojawiła się już na początku lat 90., to montaż pierwszego prototypu działa oznaczonego jako "Krab" rozpoczęto dopiero pod koniec 2000 r. Pierwszy kompletny prototyp "Kraba" zaprezentowano publicznie w połowie 2001 r. W 2014 r. Huta Stalowa Wola podpisała umowę na produkcję i polonizację na podstawie licencji 120 podwozi do armatohaubicy "Krab" typu K9 z koreańską firmą Samsung Techwin.
'Krab' ma zastąpić przestarzałe samobieżne haubice 122 mm 2S1 'Goździk' PGZ / Twitter
Wcześniej produkowane przez ZM Bumar-Łabędy podwozia okazały się obarczone licznymi usterkami. W 2015 r. odebrano w Hucie Stalowa Wola pierwszego "Kraba" z Korei wyposażonego w podwozie K9 od Samsung Techwin. Zmiany dot. także wieży. Początkowo zakładano brytyjskiej produkcji wieżę haubicy AS-90/52 Braveheart 155 mm o długości 52 kalibrów. Jednak w czasie przedłużającego się projektu brytyjska firma zakończyła jej produkcję. Z tego powodu ostatecznie w seryjnie produkowanych "Krabach" znalazło się działo produkowane w Hucie Stalowa Wola na licencji Rheinmetall. Pod koniec 2016 r. podpisano wspomniany wcześniej kontrakt, na mocy którego pierwsze seryjnie produkowane "Kraby" trafiły właśnie do polskiej armii jako kluczowe elementy czterech zaplanowanych do 2024 r., kompletnych systemów DPO "Regina".
Przypomnijmy, że kilka dni temu wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Huta Stalowa Wola i amerykański koncern Raytheon Integrated Defense Systems podpisały porozumienie, które umożliwia rozpoczęcie przygotowań do produkcji i integracji 16 wyrzutni rakiet M903.
Wyrzutnie mają być podstawowym elementem systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej „Wisła”. Podpisane porozumienie ma być w najbliższych miesiącach poddane audytowi i procedurze w ramach programu Foreign Military Sales.