Lodziarnie Grycan będą znikać z galerii handlowych. Przez zakaz handlu w niedziele

- Zakaz handlu w niedzielę źle wpłynął na wyniki Grycana, dlatego firma będzie zamykać punkty w centrach handlowych i szuka innych kanałów dystrybucji w sieciach handlowych, z którymi wcześniej nie współpracowała, poinformował ISBnews.tv Zbigniew Grycan, założyciel marki Grycan Lody od Pokoleń.
Zobacz wideo
Ograniczenie handlu w niedzielę źle wpłynęło na nasze wyniki. Mamy dużo mniejsze obroty i musimy bronić się, żeby wystarczyło na czynsz

- powiedział Grycan w rozmowie z ISBnews.tv.

Walczymy w firmie o to, żeby nie zwalniać ludzi i nie robić restrukturyzacji, bo mamy doskonałych pracowników. Staramy się dać im inne stanowiska pracy. W niedziele zatrudnialiśmy wielu studentów. Niestety, teraz już nie przyjmujemy ich do pracy

- dodawał Grycan.

Grycan: Będziemy zamykać punkty w centrach handlowych

Większość lokali Grycana zlokalizowana jest w centrach handlowych, więc zakaz handlu szczególnie dotknął właśnie te punkty.

Generalnie poradziliśmy sobie lepiej niż konkurencyjna branża gastronomiczna, chociaż zanotowaliśmy spadki 1-3 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. Oczywiście, są lokale, które radzą sobie lepiej, ale i takie, w których niedziela była podstawowym dniem sprzedaży

- powiedział ISBnews.tv dyrektor generalny firmy Grycan Marcin Snopkowski. Jednak, jak zaznacza Zbigniew Grycan, nie zmienia to faktu, że "wiele punktów nie wyrabia satysfakcjonujących obrotów, które pokrywałyby wszystkie opłaty".

Jesteśmy zobligowani umowami, ale gdy ich terminy będą się kończyć, będziemy zamykać punkty w centrach handlowych. Już zostały zamknięte dwa

- wyjaśnił Grycan dodając, że firma szuka obecnie "innych kanałów dystrybucji w sieciach handlowych, z którymi wcześniej nie współpracowała". 

1/3 lokali w centrach handlowych może być otwarta w niedziele

Snopkowski podkreślił, że jedynie 1/3 lokali w centrach handlowych generuje takie obroty, że mogą być otwarte w niedzielę.

Przyglądamy się wszystkim lokalizacjom. Zamknęliśmy te, które stały się mocno nierentowne. Zastanawiamy się też, co się wydarzy, gdy zakaz handlu objąłby wszystkie niedziele. Mamy przygotowane modele biznesowe i przeliczamy, w których lokalach będziemy mieli problem w rentownością

- podkreślił Snopkowski.

Marka Grycan - Lody od pokoleń jest obecna na polskim rynku od 2004 r. W ciągu 15 lat istnienia firma Grycan rozwinęła największą rodzinną sieć lodziarnio-kawiarni firmowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Obecnie liczy już ponad 150 lokali.

 

Zakaz handlu prawie we wszystkie niedziele 

Od 2019 r. tylko ostatnia niedziela w miesiącu jest handlowa. Najbliższa - 31 marca. Wyjątkowo, w kwietniu ograniczenie handlu nie będzie funkcjonować 14 kwietnia, bo to ostatnia niedziela przed Wielkanocą. Na tej samej zasadzie wszystkie sklepy będą mogły być otwarte również w dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem (w tym roku 15 i 22 grudnia). Łącznie daje to 15 niedziel handlowych w całym roku.

Od 2020 r. standardowo ograniczenie handlu nie będzie funkcjonowało już tylko w 7 niedziel w ciągu w roku. Poza niedzielą przed Wielkanocą i dwoma niedzielami przed Bożym Narodzeniem, handlowe będą też ostatnie niedziele w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o: