Użytkowanie wieczyste do poprawki. Rząd chce zabronić samorządom "blokowania uwłaszczania Polaków"

Ustawa uwłaszczająca Polaków płacących do tej pory za użytkowanie wieczyste ma zostać znowelizowana. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju chce dodatkowych bonifikat dla osób w trudnej sytuacji. Zmiany mają też uniemożliwić samorządom "blokowanie uwłaszczania się".
Zobacz wideo

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapowiada nowelizację ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Resort poinformował o tym w opublikowanym komunikacie.

Ministerstwo podało, że przygotowany zostanie pakiet, który wprowadzi między innymi "uproszczony" tryb podziału nieruchomości oraz obejmie przekształceniem grunty zabudowane garażami.

Resort chce też ustawowego zapewnienia najwyższych bonifikat w opłacie przekształceniowej dla osób w trudnej sytuacji życiowej.

Czytaj też: Za użytkowanie wieczyste nadal trzeba płacić. "Powstał chaos, a mieszkańcy są zdezorientowani"

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju poinformowało, że pakiet usprawnień będzie efektem analizy tego, jak przebiega realizacja uwłaszczenia Polaków przez samorządy w pierwszym kwartale funkcjonowania ustawy. Resort wskazał, że chodzi o usprawnienie przekształcenia i wyeliminowanie sytuacji, w których samorządy mogą blokować powszechne uwłaszczenie Polaków.

Zgodnie z ustawą, od 1 stycznia br. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe automatycznie przekształciło się w prawo własności tych gruntów. 

Więcej o: