Za użytkowanie wieczyste nadal trzeba płacić. "Powstał chaos, a mieszkańcy są zdezorientowani"

Od 1 stycznia w Polsce użytkowanie wieczyste przeszło do przeszłości. Setki tysięcy mieszkańców stało się właścicielami ziemi, na których stoją ich domy i mieszkania. Przez nieprecyzyjne przepisy część z nich dalej musi wnosić opłaty za użytkowanie wieczyste.
Zobacz wideo

Użytkowanie wieczyste jest przeszłością od 1 stycznia 2019 roku. Wtedy to w życie weszła ustawa, dzięki której właściciele mieszkań i domów stojących stali się właścicielami gruntów, na których stoją ich nieruchomości.

Osoby, które się uwłaszczyły powinny otrzymać odpowiednie zaświadczenie z urzędu. Problem polega na tym, że urzędnicy mają czas na formalności do końca roku. Tymczasem 31 marca mija termin zapłaty za użytkowanie wieczyste za rok 2019.

Na czym polega problem? Jak informuje "Rzeczpospolita" przepisy są niejasne. 

Tam, gdzie doszło do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność, opłatę przekształceniową za 2019 r. płaci się do 29 lutego 2020 r. Przepis nic nie mówi, co w sytuacji, gdy do uwłaszczenia nie doszło.

- czytamy w dzienniku.

Z jednej strony część osób jest właścicielem gruntu na którym stoi dom lub mieszkanie i za użytkowanie wieczyste nie musi płacić. Z drugiej strony te osoby nie mają odpowiednich zaświadczeń. Jeśli nie otrzymają ich do końca marca z mocy prawa będą musiały płacić za coś, co już ich nie obowiązuje. 

Przewidziano 12-miesięczny okres na wydanie zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie nie korygując jednocześnie terminu zapłaty opłaty rocznej. W efekcie czego powstał chaos a mieszkańcy są zdezorientowani.

- stwierdza Robert Soszyński, zastępca prezydenta Warszawy cytowany przez "Portal Samorządowy". 

Urzędnicy radzą

W przypadku wielu budynków wydawanie zaświadczeń o uwłaszczeniu musi potrwać. Urzędnicy mają bowiem całą masę problemów. Część lokali jest użytkowana przez osoby fizyczne, cześć przez firmy, z innych korzystają organizacje pożytku publicznego. W wielu przypadkach z właścicielami mieszkań nie sposób się skontaktować przez nieaktualne adresy korespondencyjne. 

Czytaj też: Koniec użytkowania wieczystego. Niektórzy z bonifikat za szybką spłatę nie skorzystają

Urzędnicy informują, że opłatę za użytkowanie wieczyste za rok 2019 można wnosić. Po wydaniu zaświadczenia zostanie ona zaksięgowana na poczet opłaty przekształceniowej. 

Więcej o:
Komentarze (98)
Za użytkowanie wieczyste nadal trzeba płacić. "Powstał chaos, a mieszkańcy są zdezorientowani"
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 36 razy 34

  KOLEJNA "STARANNIE OPRACOWANA USTAWA"
  Jakoś nie pamiętam, żeby podczas "rządów" PIS jakaś ustawa nie wymagała poprawek ...

 • ros16

  Oceniono 27 razy 27

  Czyli jeśli dobrze rozumiem nowa ustawa zaczęła działać, ale stara nie przestała. Paranoja!

 • rezun-one

  Oceniono 19 razy 19

  Burdel harakterystyczny dla PiS, wszyscy czekają na przekaz dnia od gugu.
  Tyle że on seksem zajty.

 • FILIP

  Oceniono 19 razy 19

  Tak to jest jak stado baranów rządzi krajem.

 • zgred151

  Oceniono 21 razy 17

  Jak zawsze , jak PIS za cokolwiek sie wezmie to spieprzy

 • sebol19731

  Oceniono 16 razy 14

  dobra zmiano płacimy dalej i do tego więcej więc przy urnie wam podziękujemy za te kłamstwa

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 14 razy 14

  Urząd Miasta Wro podsumował sprawę telefonicznie (już w styczniu) następująco: "NICZEGO pani nie płaci, dopóki nie otrzyma pani zaświadczenia. Termin na wpłatę ma pani do 29 lutego 2020, zapłaci pani za dwa lata, jeśli w ratach, albo zgodnie z bonifikatą, jeśli zdecyduje się pani na całość. Proszę czekać na zaświadczenie. ". Urząd skłamał? ;) Bo ja sobie czekam :D

 • jael53

  Oceniono 13 razy 11

  Czy jest jakaś ustawa lub nowelizacja, która 'zaskoczyła" bez zgrzytów? Nie jest to pytanie retoryczne - po prostu nie sposób ogarnąć tej legislacyjnej bieżączki i jej skutków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX