Poczta Polska wprowadza nowy cennik. Za najtańsze przesyłki zapłacimy więcej

Od 1 kwietnia br. obowiązuje zmieniony cennik Poczty Polskiej. Operator wprowadził nowe formaty przesyłek. Oznacza to niestety, że za podstawowe usługi zapłacimy więcej.
Zobacz wideo

Co się zmienia? Przesyłki listowe będziemy teraz nadawać w trzech nowych formatach - S, M oraz L. Różnią się one od siebie zarówno ogólną masą, jak również wielkością koperty.

Format S - dotyczy przesyłek o masie do 500 g i maksymalnym formacie koperty C5 o grubości do 2 cm;

Format M - dotyczy przesyłek o masie do 1000 g i maksymalnym formacie koperty C4 o grubości do 2 cm;

Format L - dotyczy przesyłek o masie do 2000 g, gdzie suma długości, szerokości i wysokości przesyłki nie może przekroczyć 90 cm, przy czym największy z wymiarów nie może przekroczyć 60 cm.

Najtańsze usługi będą droższe

Przesyłki listowe nierejestrowane - nowy cennikPrzesyłki listowe nierejestrowane - nowy cennik Poczta Polska

Od 1 kwietnia za nierejestrowaną przesyłkę ekonomiczną zapłacimy 3,30 zł (S), 4 zł (M) lub 6,60 zł (L). Z kolei priorytet ma kosztować odpowiednio 4,10 zł (S), 4,70 zł (M) oraz 7,30 zł (L). Do tej pory za przesyłkę listową ekonomiczną (do 350 g) płaciliśmy 2,60 zł (gabaryt A) lub 3,75 zł (gabaryt B).

Oznacza to więc, że o ile wysyłka nieco większego i cięższego listu może okazać się bardziej opłacalna, o tyle cena najtańszych przesyłek powędrowała w górę o co najmniej 70 gr - z 2,60 do 3,30 złotych.

Przesyłki poleconePrzesyłki polecone Poczta Polska

Więcej zapłacimy również za przesyłki polecone. Do tej pory polecona przesyłka ekonomiczna (do 350 g) kosztowała 5,2 zł (gabaryt A) lub 9,8 zł (gabaryt B), a przy priorytecie było to 6,8 zł (A) oraz 10 zł (B).

Teraz polecona przesyłka ekonomiczna to koszt 5,90 zł (S), 6,30 zł (M) lub 15,30 zł (L). Z kolei priorytet kosztować będzie 8,40 zł (S), 8,70 zł (M) oraz aż 18,30 zł (L). Cena najtańszego listu poleconego również zdrożała tu o 70 groszy., a w przypadku priorytetu - aż o 1,60 zł (z 6,80 zł do 8,40 zł).

Nowe formaty listów (S,M i L) dotyczą jedynie przesyłek krajowych. Z cennikiem, który obowiązuje od 1 kwietnia 201 roku, można zapoznać się na stronie Poczty Polskiej.

Poczta Polska otrzyma pieniądze od rządu

Jak informowaliśmy kilka tygodni temu, Poczta Polska może otrzymać finansowy zastrzyk od rządu. Chodzi nawet o 200 mln zł. Pieniądze mają w głównej mierze być przeznaczone na rozwój sieci logistycznej. Na podobne wsparcie od swoich rządów liczyć mogą inni europejscy operatorzy pocztowi.

Środki przekazane z budżetu państwa miałyby zrekompensować spadający popyt na listy. W styczniu był on o dziewięć procent mniejszy niż rok temu. Poczta potrzebuje lepszej sieci logistycznej, by realizować zadania związane m.in. z rozwojem e-commerce. Musi zatem konkurować z firmami kurierskimi.

Więcej o: