"Piątka Kaczyńskiego" to wzrost podatków? 68 proc. przedsiębiorców tego się boi

Według najnowszych badań IBRiS 68 proc. przedsiębiorców obawia się, że "Piątka Kaczyńskiego" oznacza wzrost podatków. Większość właścicieli firm nie chce, by budżet wydawał miliardy na świadczenia socjalne.
Zobacz wideo

"Piątka Kaczyńskiego", czyli najnowszy program wyborczy PiS, spędza sen z powiek przedsiębiorcom. Według najnowszego badania przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" przez IBRiS 68 właścicieli firm obawia się, że "polityka socjalna przyczyni się do wzrostu podatków". 59 proc. odpowiedziało na to pytanie "zdecydowanie tak", a 9 proc. "raczej tak". Zdanie przeciwne ma 14 proc. przedsiębiorców. 

Większość nie chce "Piątki"

Przedsiębiorcy odpowiedzieli też na pytanie dotyczące rozszerzenia programu "500+". Wypłatom świadczenia już na pierwsze dziecko sprzeciwia się 55 proc. właścicieli firm, "za" jest 40 proc. 

"Trzynastkę" dla emerytów, czyli dodatkowe świadczenie wypłacane raz w roku, negatywnie ocenia 45 proc. ankietowanych, pozytywnie 32 proc. 

Złe i dobre pomysły rządu

Badanie dotyczyło też innych planów rządu, które mogą dotyczyć przedsiębiorców. Sporo obaw wzbudza możliwość przejęcia firmy na podstawie decyzji prokuratury. 66 proc. ankietowanych uważa ten zapis w prawie jako negatywny. 

60 proc. badanych pozytywnie przyjęłoby ujednolicenie stawek VAT, 16 proc. jest temu przeciwna. 

Badania IBRiS zostały przeprowadzone na grupie 500 przedsiębiorców, w tym właścicieli spółek oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 19-21 marca.

Czytaj też: Teresa Czerwińska wraca i mówi o obietnicach PiS. "Piątka Kaczyńskiego" kosztem deficytu

Kosztowna "Piątka"

Wydatki budżetowe na wszystkie obietnice, które przedstawił Jarosław Kaczyński pod koniec lutego mogą wynieść nawet ponad 40 mld zł. Rozszerzenie programu 500 plus będzie oznaczało konieczność znalezienia w budżecie dodatkowych 18,5 mld zł.  "Trzynastki" w wysokości 1100 zł brutto będą wypłacane wszystkim emerytom i rencistom, niezależnie od wieku czy wysokości aktualnie otrzymywanego świadczenia mają kosztować budżet państwa 9-10 mld zł. Zerowy PIT dla osób do 26. roku życia ma kosztować 2-3 mld zł. Obniżka PIT z obecnego 18 do 17 proc. oznacza koszt dla budżetu w wysokości  7-10 mld zł. Odtworzenie lokalnych połączeń autobusowych - ostatni z elementów "piątki" to 800 mln zł. 

Zobacz wideo

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Polsce osoby ze spektrum zaburzeń autyzmu wspiera Fundacja JiM. Dzisiaj wspólnie z AXN zachęcamy do wspierania zbiórki fundacji na rzecz pomocy osobom ze spektrum autyzmu oraz budowanie świadomości i tolerancji wśród Polaków. Ty też możesz pomóc, szczegóły znajdziesz tutaj.

Więcej o:
Komentarze (27)
"Piątka Kaczyńskiego" oznacza wzrost podatków? "Rz": 68 proc. przedsiębiorców tego się boi
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 16 razy 12

  Piątka Kaczyńskiego i dziesiątka różańca. Plus.

 • wujekdolf

  Oceniono 17 razy 11

  głównie to zajuma kasę z ofe - czerwińska już nie może na to patrzeć dlatego odchodzi, kacza pokraka jest chora na władzę - pamiętacie "po trupach do celu"?

 • palo_ma1

  Oceniono 9 razy 9

  Oczywista perfidia PiSu to odbieranie pieniędzy tym, którzy na nich nie głosują i dawanie tym, którzy na nich głosują.

 • Hannes Quartz

  Oceniono 7 razy 5

  UKRAŚĆ zdolnym, inteligentnym, pracowitym i dać pisożytom. To jest filozofia neobolszewickiego pisu.

 • puzonik48

  Oceniono 2 razy 2

  Wzrost podatków już się zaczął .Za 4 h łąki podatek wynosił w lutym 118 zł ,dzisiaj przysłano korektę ze wzrostem do 400 zł .Rolnicy będą uszczęśliwieni ?:(

 • zawszezprl

  Oceniono 8 razy 2

  to mu, społeczeństwo pracujące zrzucamy się na te łapówki Kaczyńskiego. Ja też, a jestem emerytem i pobieram świadczenie emerytalne. Nie jest to dochód. Wypracowałem przez lata a teraz biorą od tego ponopwnie podatek.

 • cezar85

  Oceniono 1 raz 1

  co wy przedsiębiorcy możecie wiedzieć o biznesie?

 • chumski

  Oceniono 1 raz 1

  Przecież gdzieś muszą znalezć kasę na to co naobiecywali.

 • matts06

  Oceniono 5 razy -1

  Bo system podatkowy w Polsce powinien zostać zmieniony. Dziś mamy system regresywny, biedni płacą więcej niż bogaci i czas to zmienić. Poza tym patologia z przechodzeniem na samozatrudnienie, by nie płacić 32%, a 19%, też do zmiany. Do tego przydałby się jeszcze 1próg ok.40% dla miliarderów. Warto rozważyć także podatek majątkowy, od posiadanych mieszkań, bo tu też rodzi się kolejna patologia z posiadaniem 4-5mieszkań i wynajmowaniem. I oczywiście podatek spadkowy od np. 1mln powinien także powrócić. Do zrobienia jest sporo, szkoda, że póki co wszystkie partie się tego boją. A skoro chcemy równać do Zachodu, to także system podatkowy powinien być bardziej sprawiedliwy. A było badanie pokazujące, że nawet przedsiębiorcy nie są sprawiedliwi traktowani. Ci z mniejszym dochodem płacą większe podatki niż ci z średnim, a najmniejsze płacą wielkie firmy i korporacje. Wszystko u nas stoi do góry nogami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX