Dwa miesiące urlopu tylko dla ojca. Parlament Europejski przyjął nowe przepisy

Minimum dziesięć dni roboczych urlopu ojcowskiego płatnego na poziomie wynagrodzenia chorobowego, czy dwa miesiące płatnego urlopu rodzicielskiego, niepodlegającego przeniesieniu na drugiego rodzica - to główne punkty nowych przepisów, które w czwartek przegłosowano w Parlamencie Europejskim.
Zobacz wideo

Jak tłumaczy biuro prasowe Parlamentu Europejskiego, nowe przepisy mają być korzystne dla dzieci i życia rodzinnego, i odzwierciedlać zmiany społeczne oraz promować równość płci. Do minimalnych wymogów w zakresie urlopów dla rodziców wszystkie kraje członkowskie mają dostosować się w ciągu trzech lat.

Co zapisano w dyrektywie? Po pierwsze, ojcom przyznano co najmniej 10 dni roboczych urlopu ojcowskiego, płatnego na poziomie minimum wynagrodzenia chorobowego.

Po drugie, drugi rodzic - czyli zwykle ojciec - otrzyma dwa miesiące płatnego urlopu rodzicielskiego niepodlegającego przeniesieniu (choć wysokość tej płatności ma być jeszcze ustalana w konkretnych krajach, więc zapewne urlop nie będzie pełnopłatny).

Zmiany w polskich przepisach i pięć dni urlopu opiekuńczego rocznie 

W polskich warunkach mężczyźni często nie korzystają z urlopu rodzicielskiego, przez co w całości wykorzystuje go matka. Wygląda na to, że to będzie się musiało zmienić, i jeśli ojciec nie weźmie dwóch miesięcy urlopu rodzicielskiego, to te dni całkiem przepadną. W opinii PE, taki przepis ma "stwarzać odpowiednie warunki do bardziej zrównoważonego podziału obowiązków opiekuńczych w rodzinie".

W dyrektywie zapisano także, że każdy pracownik ma otrzymać pięć dni urlopu opiekuńczego rocznie, do wykorzystania na opiekę m.in. nad starszym, schorowanym krewnym.

W dyrektywie zapisano także, iż pracujący rodzice powinni mieć możliwość dostosowania czasu pracy - w miarę możliwości poprzez pracę na odległość lub elastyczne harmonogramy. 

Zobacz wideo