PKP Intercity wycofuje niektóre pociągi. Pękają Darty

PKP Intercity odwołuje sprzedaż biletów na dziesięć połączeń, głównie między Warszawą a Łodzią. Część składów nie może wyjechać na tory przez pękające poszycie.
Zobacz wideo

PKP Intercity musiała wyłączyć z ruchu siedem składów Dart dostarczonych przez bydgoskie zakłady Pesa. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" w maszynach stwierdzono pęknięcia poszycia. Spółka ma też problemy z innym taborem, dlatego musiała wstrzymać przedsprzedaż biletów na dziesięć połączeń po 18 kwietnia. W większości przypadków chodzi o trasę Warszawa-Łódź

Czytaj też: "Rz": Konkurencja PKP wraca na tory. Koniec z przepłacaniem za bilety kolejowe coraz bliższy?

Kolejarze muszą znaleźć zastępcze wagony dla aż 18 składów. W niektórych przypadkach przyczyną są wypadki, w jakich udział brały pociągi. Składy takie jak "Telimena", "Boryna"  czy "Łęcka" jak na razie są uziemione. Nie wiadomo też, ile potrwa naprawa pociągów, w których wykryto usterki. 

Miliardy na tabor

PKP Intercity w 2018 roku podpisały lub rozszerzyły umowy na zakup lub unowocześnianie taboru na ponad 2 mld złotych. Wśród nowych nabytków znalazło się 26 wagonów po modernizacji, którą dla przewoźnika przeprowadza H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu. 

Coraz więcej pasażerów pociągów

Przywrócenie kursowania składów jest istotne, bo pasażerów przybywa. PKP Intercity w zeszłym roku odnotował wzrost liczby pasażerów na poziomie ok. ośmiu procent. Wszyscy przewoźnicy przewieźli w Polsce w 2018 roku 310 mln pasażerów. Rok wcześniej było to 303,5 mln, a w roku 2015 292,5 mln. 

Więcej o: