Morawiecki chce przelać miliardy z OFE. Prof. Góra ostrzega: To gwałt na systemie. Nie wolno tego robić

Łukasz Kijek
Rząd przygotowuje poważne zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych. - Przekażemy Polakom aktywa zarządzane przez OFE - obiecał premier Mateusz Morawiecki. Przed takim rozwiązaniem ostrzega prof. Marek Góra. - Przeniesienie środków z OFE do IKE byłoby gwałtem na systemie. Nie wolno tego robić w ten sposób - mówi w rozmowie z Next.gazeta.pl współtwórca reformy emerytalnej z 1999 roku

- Nie wolno przenosić środków z systemu powszechnego do systemu, który jest dodatkowy. Zrobienie tego w ten sposób jest po prostu czymś, co uderza w samo serce funkcjonowania społeczeństwa - mówi profesor Marek Góra. Zobacz całą rozmowę: 

Zobacz wideo

W OFE zgomadzonych jest dziś ponad 160 miliardów złotych. Przypomnijmy, że ostateczna decyzja o przetransferowaniu pieniędzy zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma zapaść jeszcze przed wyborami. Rząd rozważa dwa warianty:

  • Pierwszy zakłada, że 75 proc. środków zostanie przeniesionych na prywatne indywidualne konta emerytalne (IKE), a reszta trafi do publicznego Funduszu Rezerwy Demograficznej. 
  • Drugi pomysł to przetransferowanie z OFE wszystkich zgromadzonych pieniędzy na prywatne Indywidualne Konta Emerytalne. 

Dlaczego ta propozycja jest niebezpieczna z punktu widzenia wszystkich Polaków? Zobacz załączony powyżej wywiad wideo z profesorem Markiem Górą.

Więcej o: