Luka w systemie Twój e-PIT. Nie zobaczysz korekt wykonanych przez urzędników. Resort finansów obiecuje zmiany

System "Twój e-PIT" nie wyświetla korekt wykonanych przez pracowników fiskusa, co oznacza, że podatnik nie może zobaczyć ostatecznej wersji swojego rozliczenia. Resort finansów jest już świadomy luki i obiecuje, że szybko ją naprawi.

Na błąd w funkcjonującym od kilku miesięcy systemie "Twój e-PIT" jako pierwszy zwrócił uwagę "Dziennik Gazeta Prawna". Jak informuje gazeta, po zalogowaniu się do usługi możemy zobaczyć nasze zeznania złożone przez "Twój e-PIT", przez usługę e-Deklaracje i w wersji papierowej oraz dokonane przez nas korekty. Nie zobaczymy jednak korekt sporządzonych przez urzędników, choć dostaniemy je pocztą.

Istnienie luki w systemie potwierdza również sam resort finansów. - Jeżeli urząd skarbowy sam poprawi PIT, a podatnik nie wniesie sprzeciwu, zmiany nie będą widoczne w systemie "Twój e-PIT" - tłumaczy Ministerstwo Finansów w rozmowie z "DGP". Resort zapowiada, że trwają już prace w tym zakresie.

Czytaj też: "Nie przychodźcie z PIT-ami do urzędów". Minister Finansów apeluje do podatników

Dlaczego to ważne?

Bez informacji o korektach wprowadzonych przez fiskusa informacje o naszych rozliczeniach w "Twój e-PIT" są niepełne. Można sobie wyobrazić sytuację, gdy po kilku latach podatnik będzie chciał zajrzeć do swojego rozliczenia w usłudze, które - bez uwzględnienia korekt - nie będzie zgodne z rzeczywistością.

Dlaczego fiskus składa korekty do zeznań, które sam wypełnił?

Luka w systemie "Twój e-PIT" uwidoczniła się w związku z błędem, który pojawił się w niektórych wstępnie wypełnionych przez fiskusa deklaracjach. Dotyczył on sytuacji, gdy podatnik miał 50-procentowe koszty uzyskania przychodów zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i z tytułu działalności wykonywanej osobiście. 

MF zapewnia, że korekty te dotyczyły jedynie tysiąca osób, które skorzystały z systemu "Twój e-PIT" zaraz po jego uruchomieniu. Resort zwraca również uwagę, że w tym wypadku korekta była korzystna dla podatnika, gdyż obniżyła podstawę opodatkowania.

Nie zmienia to faktu, że sytuacja, w której fiskus sam wypełnia nasze zeznanie podatkowe, następnie - na skutek błędu - musi je poprawić, ale w systemie "Twój e-PIT" nie ma po tych zmianach śladu, nie budzi zaufania wobec nowego sposobu rozliczania z urzędami skarbowymi.

Eksperci ostrzegają: Lepiej sprawdź deklarację, zanim wyślesz

Przed bezgranicznym zaufaniem do usługi "Twój e-PIT" ostrzegają również eksperci. W wielu przypadkach pojawiają się wyliczenia niekorzystne dla podatnika. Ma to związek z ograniczoną wiedzą skarbówki na temat ulg i odliczeń przysługujących danej osobie za miniony okres. Ponadto e-zeznania sporządzono domyślnie jako rozliczenia indywidualne. A przecież nie brakuje osób, które składają dokumenty wspólnie.

Dostrzegam pewnego rodzaju dezinformację w części zamieszczanych publikacji w mediach. Sugerują one, że w ogóle nie składamy zeznań, bo zrobi to za nas urząd skarbowy. To brzmi tak, jakby podatnik nie miał prawa niczego skorygować, zmodyfikować czy np. skorzystać ze wspólnego rozliczenia. Oczywiście, nie jest to prawdą. Każdy może złożyć własne zeznanie w formie elektronicznej czy papierowej.

- podkreśla Jerzy Bielawny, specjalista podatkowy z Instytutu Studiów Podatkowych.

Kilka tygodni na decyzje

Decyzję o sposobie rozliczenia z fiskusem trzeba podjąć do 30 kwietnia br. Co możemy zrobić ze wstępnie wypełnionym PIT-em? Po pierwsze - można nie robić nic, wówczas zeznanie zostanie uznane za złożone.

Po drugie - możemy zaakceptować e-PIT bez zmian. Oba te rozwiązania różnią się tym, że gdy nic nie zrobimy, to zeznanie zostanie "wysłane" 30 kwietnia. Jeśli zaakceptujemy zeznanie, wszystko potoczy się szybciej, w tym szybciej dostaniemy ewentualną nadpłatę podatku. Warto przypomnieć, że od tego roku zwrot nadpłaty PIT-u otrzymamy maksymalnie po 45 dniach (pod warunkiem wysyłki drogą elektroniczną).

Po trzecie - możemy w zeznaniu wprowadzić zmiany, np. dotyczące jednego procentu czy ulg.

W końcu, po czwarte - możemy w ogóle zrezygnować z e-PIT-u i rozliczenia dokonać całkowicie samodzielnie. Wtedy oczywiście będzie miało ono "pierwszeństwo" przed "Twoim e-PIT-em".

Więcej o:
Komentarze (16)
Luka w systemie Twój e-PIT. Nie zobaczysz korekt wykonanych przez urzędników
Zaloguj się
 • rybka9915

  Oceniono 9 razy 7

  Czy te pisbolszewickie matoly potrafia zrobic cos bez bledow? Za co sie toto nie wezmie, to spieprzy.
  Caly ten e-PIT to jak lot smolenski z "wybuchem" pisbolszewickiej bomby kretynstwa, nieudolnosci i zlodziejstwa.
  Ten przypadek tez nadaje sie do TSUE jako przyklad oszustw pisbolszewickiej bandy w stosunku do obywateli placacych podatki. Raj dla pasozytow i nierobow typu elbanowskie, godki i im podobne wychodki.

 • kataryniarski

  Oceniono 7 razy 5

  Jeden WIELKI WAŁEK!

  Czy kasę, która nie zostanie zwrócona podatnikowi (choć mu się należny) ze względu na błędy w tym 'systemie' trafi bezpośrednio na konta spółki Srebrna???

 • azalka12

  Oceniono 7 razy 5

  Nie wolno bezkrytycznie ufać, że urząd państwowy rozliczy podatnika poprawnie. Lepiej zrobić to we własnym zakresie, w tradycyjnej papierowej formie - każdy program jest tak dobry jak jego autor. Za dużo pojawia się luk i niedoróbek żeby mozna było zaufać tej aplikacji. Poza tym widać, żę system nie został przetestowany tylko wdrożony naprędce.
  Kolejna niedoróbka, czy jak pani Szydło nazwałaby 'sukces'?

 • zlosliwy.janek

  Oceniono 7 razy 5

  To nie jest luka tylko błąd

 • aronia0

  Oceniono 2 razy 2

  Bzdura z tymi 45 dniami. Zlozylam PIT zaraz po uruchomieniu uslugi, czyli 18 lutego. PIT byl przygotowany tylko dla mnie, ale bez problemu szybko "przekonwertowal" sie na PIT zlozony ze wspolmalzonkiem. Poszlo wszystko momentalnie. Sprawdzilam tylko dane wejsciowe, wyslalam, zaraz otrzymalam UPO. Mam nadplate ok. 1000 zl, minelo ponad 50 dni a do tej pory na moim koncie nie ma tych pieniedzy. W przyszlym tygodniu bede dzwonila do urzedu skarbowego. Pewnie wstrzymuja wyplaty, bo szukaja kasy na plusy kurdupla.

 • jednooki.pirat

  Oceniono 2 razy 2

  Poprawiają 1% kierując na pisowskie fundacje?

 • kuba_wu

  Oceniono 2 razy 2

  Niech inni będą testerami.
  Jak zwykle sam wypełniłem PIT i wysłałem (zwrot dawno na koncie). Dam systemowi ze 2-3 lata, niech dojrzeje, to może zaufam.

 • tedj

  Oceniono 3 razy 1

  "Resort zwraca również uwagę, że w tym wypadku korekta była korzystna dla podatnika, gdyż obniżyła podstawę opodatkowania."
  Jak korzystna skoro w e-Pit 50% kosztów uzyskania przychodu równało się 0?

 • piyoter

  0

  I na melodie z psalmu... Spokojny, który oddał pit papierowy :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX