Eksperci: Nie ufaj w 100 procentach usłudze "Twój e-PIT". Lepiej sprawdź deklarację, zanim wyślesz

Od 15 lutego podatnicy mogą korzystać z usługi "Twój e-PIT" do błyskawicznego rozliczenia się z fiskusem. Eksperci radzą, by przed złożeniem deklaracji chociaż ją przejrzeć.

Od tego roku większość podatników nie musi już wypełniać zeznania PIT. Jeśli nie zależy nam na żadnych ulgach lub rozliczeniu z małżonkiem nie musimy robić nic. Rozliczenie za rok 2018 zostało bowiem przygotowane za nas przez system ministerstwa finansów. 30 kwietnia, kiedy upływa termin składania zeznań, nasz PIT automatycznie trafi do urzędu skarbowego. 

Nie musisz nic robić, ale lepiej sprawdź

Eksperci radzą jednak, by do swojego PIT-a jednak zajrzeć przed graniczną datą.  Według ekspertów w wielu przypadkach pojawiają się wyliczenia niekorzystne dla podatnika. Ma to związek z ograniczoną wiedzą skarbówki na temat ulg i odliczeń przysługujących danej osobie za miniony okres. Ponadto e-zeznania sporządzono domyślnie jako rozliczenia indywidualne. A przecież nie brakuje osób, które składają dokumenty wspólnie, dzięki czemu mają do zapłacenia mniejszą daninę.

Pamiętaj! Zeznanie wciąż możesz złożyć samodzielnie

Usługa Twój e-PIT dla podatników oznacza wygodę, ale nie musi być dostępna bądź korzystna dla każdego.

Dostrzegam pewnego rodzaju dezinformację w części zamieszczanych publikacji w mediach. Sugerują one, że w ogóle nie składamy zeznań, bo zrobi to za nas urząd skarbowy. To brzmi tak, jakby podatnik nie miał prawa niczego skorygować, zmodyfikować czy np. skorzystać ze wspólnego rozliczenia. Oczywiście, nie jest to prawdą. Każdy może złożyć własne zeznanie w formie elektronicznej czy papierowej.

- podkreśla Jerzy Bielawny,  specjalista w dziedzinie podatku dochodowego od osób fizycznych z Instytutu Studiów Podatkowych.

Decyzję trzeba podjąć do 30 kwietnia br. Jeśli do tego dnia podatnik nic nie zrobi, to zeznanie przygotowane przez KAS zostanie uznane za złożone. Dana osoba ma prawo zaakceptować przygotowany dokument i wysłać go, pobierając Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Można też zmienić część danych czy sposób rozliczenia na wspólne z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

System sam nie naliczy ulgi

– Istotą zeznania jest to, że składa je sam zainteresowany, a nie organ. Podatnik nie będzie szczęśliwszy, gdy ktoś przygotuje mu tak wypełniony projekt rozliczenia. Chcemy skłonić obywatela, żeby zrobił to w sposób dobrowolny, kierując się również własnym interesem. I to jest wartością nadrzędną, której podporządkowane są podatki dochodowe – stwierdza prof. Witold Modzelewski, doradca podatkowy i były wiceminister finansów.

Jeśli podatnik nie skorzystał w poprzednim roku z ulgi na dzieci, to e-PIT jej nie zawiera, nawet jeśli ona przysługuje. Automatycznie pojawiły się ulgi tylko na dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. Te nieuwzględnione, czyli dotyczące potomstwa np. starszego czy urodzonego w 2018 roku, można dopisać w zeznaniu przygotowanym przez KAS.

– Do najpopularniejszych ulg i odliczeń należą darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne czy Internet, a także wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. W celu skorzystania z tych możliwości konieczna będzie samodzielna modyfikacja e-rozliczenia. Tego rodzaju ulgi i odliczenia zależą często od spełnienia dodatkowych przesłanek czy konieczności dokonania drobnych obliczeń w oparciu o dane, których KAS nie posiada. Poprawienie zeznania powinno być jednak zdecydowanie mniej czasochłonne niż przygotowywanie go samodzielnie od nowa – informuje Marek Niczyporuk.

Upewnij się, czy nie przysługuje ci większy zwrot podatku

Jak podkreśla wiceprezes Instytutu Studiów Podatkowych, Twój e-PIT zawiera kwotę ulgi i odliczeń z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, co pozwala na obniżenie podatku dochodowego. System przygotował indywidualne zeznania, a sporo podatników dokonuje kumulacyjnego rozliczenia. Z tego prawa korzystają nie tylko małżonkowie, ale również osoby wychowujące dzieci, które to zazwyczaj nie mają żadnych dochodów. W konsekwencji ww. podatnicy mogą liczyć na większy zwrot podatku. W ocenie eksperta, większość podatników złoży  własnoręcznie sporządzone zeznanie podatkowe, ponieważ rozliczenie przygotowane przez aparat skarbowy nie będzie dla nich wystarczające.

– Automatycznie wypełniony Twój e-PIT jest domyślnie rozliczeniem indywidualnym, nawet gdy dana osoba złożyła w poprzednim roku zeznanie z żoną czy mężem. Stąd w celu zapłacenia podatku wspólnie z małżonkiem, trzeba wprowadzić zmianę w tym zakresie. Usługa Twój e-PIT umożliwia dokonanie takiej modyfikacji – dodaje ekspert z Kancelarii Ars AEQUI.

Podaj numer konta

Forma zwrotu podatku wskazana w poprzednim rozliczeniu została ustawiona w nowej usłudze. Jeśli przysłowiowy Kowalski zdecydował się na przelew na konto czy przekaz pieniężny, to właśnie w taki sposób otrzyma ewentualną nadpłatę. System zapamiętał też wskazaną poprzednio organizację pożytku publicznego, której podatnik przekazał 1 proc. swojego podatku.

– Należy jednak sprawdzić aktualność tych danych. Gdy zostaną wskazane błędnie, będzie możliwość ich modyfikacji w terminie późniejszym, ale wyłącznie w trybie korekty zeznania. To znacznie wydłuży czas oczekiwania na zwrot nadpłaty lub doprowadzi do tego, że wspierana przez podatnika organizacja pożytku publicznego nie uzyska środków z jednego procenta – doradza Marek Niczyporuk.

Czytaj też: Miliony osób będą miały PIT z głowy. Wypełni go urząd skarbowy. Oto jak będzie działał "Twój e-PIT"

Jak podsumowuje prof. Witold Modzelewski, proste i niezachęcające do skorzystania z jakiegoś przywileju rozliczenia podatkowe są ignorowane przez obywateli. Nikt nie jest w stanie zmusić większości podatników do stosowania takich rozwiązań. W związku z tym, wprowadzane są dość skomplikowane, a zarazem możliwie agresywne i powszechne odliczenia, żeby zachęcić do samodzielnego rozliczania. Ekspert jednak ma nadzieję, że pseudoułatwienia nie spowodują lekceważenia obowiązków publiczno-prawnych przez obywateli.

Więcej o:
Komentarze (26)
Eksperci: Nie ufaj w 100 proc. usłudze "Twój e-PIT". Lepiej sprawdź deklarację zanim wyślesz
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 13 razy 11

  Twój e-PiS -)
  Po co wam się rozliczać na własną korzyść :-)
  Przecież macie 500+ i nie musicie żyć w celibacie :-)

 • glowny_pasazer

  Oceniono 13 razy 11

  Sam niedawno pisałem, że lepiej sprawdzić i samemu przeliczyć, ale pisie troliki wiedziały lepiej.

 • kataryniarski

  Oceniono 13 razy 9

  HAHA, wiadomo było że tak jak wszystko co PiS robi, skończyć się musi jakąś aferą i niejasnościami finansowymi! :D

 • skandy5

  Oceniono 3 razy 3

  Skandal! Wydano na to Bóg wie ile kasy, w sytuacji gdy takie programy funkcjonują od lat

 • poppers68

  Oceniono 2 razy 2

  Ależ to było przecież do przewidzenia! Dlatego z dystansem czytaliśmy pierwsze dziennikarskie zachwyty nad tą procedurą.
  Sprawa jest prosta.
  Sami tworzymy swoje rozliczenie? Zadbamy o najkorzystniejsze acz zgodne z prawem wykonanie.
  Zlecimy to specjalistom w biurze rachunkowym lub po prostu księgowej? Zadba o to aby zlecenie
  zostało wykonane starannie.
  Uradowni pozostawimy urzędnikom US wypełnienie naszych dokumentów? Nie należy się spodziewać jakichkolwiek oznak przychylności ze strony zespołu nastawionego bazowo na najlepsze wyniki w ściągalności podatkowej.
  Szczególnie, gdy obecna władza jest taaaaka głodna i baaardzo potrzebuje zasilania 60 tysięcznych skromnych uposażeń blond boginek :) oraz wspierania patologii prokreacyjnych ( o przepraszam, twardego elektoratu).
  Pewnie, gdybym mieszkał w Szwajcarii czy Austrii to nie byłoby problemu a tutaj, to ja wolę sam zadbać o rzetelność swoich rozliczeń.
  Darujmy sobie.

 • xorock

  Oceniono 1 raz 1

  W przypadku praw autorskich 50% zwyczajnie źle wylicza, a co więcej, poprawne wypełnienie powoduje ostrzeżenia. Za to zwrot bardzo szybki bo w tydzień.

 • ferdkiepski

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli wyszło jak zawsze

 • anusza48

  0

  Do uwag już tu zgłoszonych a prostujących informację z artykułu.Nieprawdą jest, że jeśli poprzednio podałam konto do zwrotu nadpłaty, to ono pojawi się w e-Picie - NIE Pojawi się.Dopiero wyliczenie kwoty nadpłaty otworzy możliwość d o d a n i a numeru rachunku bankowego.Rozliczyłam się w pierwszej dobie funkcjonowania e-Pita i tam była jeszcze jedna trudność.Niemożliwe okazało się w moim przypadku wejście bezpośrednio poprzez Profil Zaufany ale dało się to obejść wchodząc przez bank, gdzie Profil był zakładany.Z dyskusji na rozmaitych forach wiem też, że podobne problemy mieli inni podatnicy i że były one na bieżąco korygowane przez urząd.

 • botnet

  0

  Według automatu mam do dopłaty 70 złotych. Idę do księgowego, żeby mi to wyliczył i wychodzą 2 złote. Chyba wolę mojego księgowego, od takich prezentów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX