Tesco ze spadkiem sprzedaży w Polsce i niewielkim zyskiem. Zakaz handlu nie pomógł

Tesco odnotowało w Polsce niewielki zysk. Pomogło w tym zamknięcie 62 nierentownych sklepów. Sprzedaż brytyjskiego giganta odczuwalnie jednak spadła.
Zobacz wideo

Tesco opublikowało oficjalne wyniki dotyczące polskiego rynku. Sprzedaż towarów w sieci wyniosła 9 613 mln zł netto (łącznie z paliwami) w roku finansowym 2018/2019, zakończonym 23 lutego br. Wcześniej firma informowała, że w poprzednim roku finansowym przychody w Polsce w tym ujęciu wyniosły 10 580 mln zł netto.

W Polsce zamknęliśmy 62 sklepy przynoszące straty, co przyczyniło się do wypracowania przez Polskę niewielkiego zysku w drugim półroczu

- czytamy w komunikacie.

Spadki w Europie Środkowej

Polska nie jest jedynym rynkiem, na którym brytyjski gigant odnotował spadek. "W Europie Środkowej sprzedaż w sklepach porównywalnych spadła o 2,3 proc. Planowana redukcja niedochodowej sprzedaży z działu 'artykuły różne' (general merchandise), w tym decyzja, by nie brać udziału w promocjach z okazji 'czarnego piątku' wpłynęły na sprzedaż w ujęciu porównywalnym (-1,2 proc.) w całym roku" - informuje Tesco. 

Zakaz handlu odczuwalny

Ponadto zmiany w przepisach dotyczących ograniczenia handlu w niedziele w Polsce oznaczały spadek liczby dni handlowych o 25. To wraz z ogłoszonym w ostatnim momencie świętem państwowym (12 listopada 2018 r.) wpłynęło na sprzedaż porównywalną w regionie (-1,3 proc.), dodano.

Czytaj także: Zakaz handlu będzie we wszystkie niedziele. Jest raport i rekomendacja ministerstwa Jadwigi Emilewicz

Liczba sklepów Tesco w Polsce spadła do 353 na koniec roku finansowego 2018/2019 z 415 rok wcześniej, przy czym powierzchnia handlowa zmalała w tym okresie odpowiednio do 7,8 mln stóp kw. z 8,91 mln stóp kw. Na koniec roku finansowego 2018/2019 planowany jest jej dalszy spadek.

Tesco rozpoczęło działalność w Polsce w 1995 r. Obecnie zatrudnia ponad 20 tys. osób i oferuje produkty ponad 3 700 polskich dostawców. Co tydzień sklepy Tesco odwiedza ponad 5 milionów klientów.

Zobacz wideo
Więcej o: