Obsługa programu "500 Plus" grozi strajkiem. "Rząd ma na wszystko, tylko nie na to, co niezbędne"

Robert Kędzierski
Pracownicy obsługujący program "500 Plus" coraz głośniej mówią o strajku. Marcowe spotkanie w ministerstwie nie zakończyło sporu wokół wynagrodzeń i obowiązków, których pracownicy socjalni mają coraz więcej.
Zobacz wideo

Pracownicy socjalni, odpowiedzialni m.in. za realizację programu "500 Plus", mogą wkrótce rozpocząć strajk. Informacje te potwierdzają przedstawiciele wypowiadający się dla "Rzeczpospolitej". Termin protestu nie jest jeszcze przesądzony, bo środowisko nie chce oskarżeń o podsycanie antyrządowych nastrojów. 

O atmosferze panującej w urzędach mówił w rozmowie z naszą redakcją Sylwester Tonderys, przewodniczący Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych.

Robert Kędzierski: Czy pracownicy odpowiedzialni za realizację programu "500 plus" są gotowi na strajk?

Sylwester Tonderys: Nie ukrywam, że jesteśmy w coraz większym stopniu skłonni do takiego rozwiązania. Głównie dlatego, że rozmowy prowadzone z ministerstwem od marca przyniosły marne efekty.

Co udało się wam wynegocjować bez protestu?

Niewiele. Na przykład to, żeby pracownikiem socjalnym nie mogła być osoba karana. Inne postulaty, nawet takie, które nic państwo nie kosztują, nie znalazły zrozumienia. Chcemy na przykład przedłużenia urlopu zdrowotnego z pięciu do dziesięciu dni rocznie. Dziś to 10 dni na dwa lata. My sami siebie podczas tych nieobecności zastępujemy, ale resort nie chce się zgodzić nawet na takie udogodnienie.

Jakie są jeszcze wasze postulaty?

Chcielibyśmy, aby wzrósł dodatek za pracę w terenie. Wynosi 250 zł brutto i nie był podnoszony od 2004 roku. Usłyszeliśmy, po raz kolejny zresztą, że w budżecie nie ma pieniędzy.

Rząd nic nie robi, by pomóc pracownikom socjalnym?

Robi coś, co może im zaszkodzić. W tej chwili wedle przepisów w gminie musi być nie mniej niż trzech pracowników terenowych. Zmniejszenie tego wymogu może sprawić, że albo spadnie
zatrudnienie, albo ci urzędnicy, którzy zostaną, będą mieli jeszcze więcej pracy. A już dzisiaj często wykonują pracę kilku osób - analizują wnioski, wydają decyzję, wypłacają środki.

Resort niejawnie wpiera też szkodliwy naszym zdaniem projekt Narodowej Rady Rozwoju - Centrów Usług Socjalnych, który pozwoli tworzyć Ośrodki Pomocy Społecznej o zasięgu ponad gminnym, utrudniające dostęp do świadczeń, zwiększające wszechobecną biurokrację.

Kiedy może dojść do strajku?

W przypadku pracowników socjalnych mamy do czynienia z małą obecnością związków zawodowych. Ustawa o sporach zbiorowych uprawnia nas do reprezentowania tych pracowników, którzy w związkach nie są. Brak struktur opóźnia jednak możliwość wejścia w spór zbiorowy. Poza tym nie chcemy protestować razem z nauczycielami. Nie chcemy oskarżeń o podsycanie antyrządowych nastrojów, o wykorzystywanie nie naszego protestu. Dlatego możliwe, że ogólnopolski protest będzie miał miejsce w ciągu najbliższych tygodni, zaś strajk najwcześniej na jesieni. Niezadowolenie w środowisku jest ogromne.

Popieracie strajk nauczycieli?

Nie dziwimy się nauczycielom, bo nasz rząd ma na wszystko pieniądze, tylko nie na to, co jest niezbędne. A inwestycje w edukację do takich należą, tylko na to środków nie ma. Na rozdawnictwo pieniądze są, my to widzimy.

"500 Plus" to sztandarowy program tego rządu, jak pan go ocenia?

To z pewnością bardzo dobry program, ale można go poprawić. Mamy przecież do czynienia z olbrzymim zapotrzebowaniem na pracowników. Pracodawcy są zdesperowani, są skłonni zatrudniać samotne matki, w niepełnym wymiarze godzin, są elastyczni. Warto wykorzystać tę sytuację i wprowadzić do programu "500 Plus" mechanizmy motywujące do pracy. To zaprocentuje, bo im mniej osób wyciąga rękę po pomoc do państwa tym lepiej dla nas wszystkich.

Zobacz wideo

Czytaj też: Wkrótce urodzi ci się dziecko? Ważna zmiana w "500 plus". Elżbieta Rafalska: "Termin składania wniosku wydłuża się"

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony dzikiej przyrody jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed