Wkrótce urodzi ci się dziecko? Ważna zmiana w "500 plus". Elżbieta Rafalska: "Termin składania wniosku wydłuża się"

Program 500 Plus czeka jedna istotna zmiana, z której ucieszą się wszyscy przyszli rodzice. Termin na składanie wniosku został znacząco wydłużony. Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, wyjaśnia dlaczego ma to znaczenie.
Zobacz wideo

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że jednym z czynników, który wpływa na podejmowanie decyzji o posiadaniu przez Polaków kolejnych dzieci, jest rządowy program Rodzina 500 plus.

500 plus na pierwsze dziecko niezależnie od dochodu

W "Sygnałach dnia" na antenie radiowej "Jedynki" szefowa resortu zaznaczyła, że od lipca program obejmie każde dziecko, niezależnie od kryterium dochodowego rodziny.

Elżbieta Rafalska mówiła o jeszcze jednej zmianie - termin składania wniosku o świadczenie wydłuża się do trzech miesięcy od urodzenia dziecka. Do tej pory wniosek trzeba było złożyć w ciągu miesiąca.

To jest dla rodziny gorący i trudny czas. Nie każdy też wiedział, że miał tylko miesiąc na dopełnienie tej formalności

- podkreśliła Elżbieta Rafalska. Dodała, że jeśli wniosek zostanie złożony w trzecim miesiącu życia dziecka, zostanie wypłacone wyrównanie.

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Wypłata na pierwsze jest możliwa po spełnieniu kryteriów dochodowych - 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Czytaj też: Ekonomiści ING oceniają Wieloletni Plan Finansowy. "Wstęp do kolejnych obietnic przedwyborczych"

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej przypomniała, że elektroniczne wnioski o otrzymanie pięciusetzłotowego świadczenia na pierwsze i każde kolejne dziecko można składać od 1 lipca, wnioski w wersji papierowej - od 1 sierpnia.

500 plus na pierwsze dziecko oficjalnie

Premier Mateusz Morawiecki oficjalnie poinformował o przyjęciu przez rząd rozszerzenia programu "500 plus". Podczas wczorajszej konferencji podkreślił, że w ramach programu 500 plus do polskich rodzin trafiło już 67 mld zł.