Strajk pilotów SAS. Odwołano prawie 600 lotów. Utrudnienia dla tysięcy pasażerów

Skandynawskie linie lotnicze SAS odwołały 587 lotów, zaplanowanych na niedzielę. Powodem jest strajk pilotów. Szacuje się, że wskutek odwołania tych lotów na połączeniach skandynawskich zostanie poszkodowanych 64 tysiące pasażerów. 

Piloci linii lotniczych SAS ze Szwecji, Norwegii i Danii rozpoczęli strajk w piątek po tym, jak załamały się rozmowy z kierownictwem firmy na temat podwyżek płac. Przedstawiciel Norweskiej Konfederacji Przedsiębiorczości, która uczestniczyła w rozmowach, wyraził nadzieję, że piloci wrócą do negocjacji. Związki zawodowe pilotów oświadczyły natomiast, że oczekują "woli rozmowy" ze strony kierownictwa SAS-u.Cztery związki zawodowe zrzeszające pilotów, zdecydowały o przystąpieniu do strajku po fiasku kolejnej rundy rozmów z pracodawcami. Domagają się przewidywalnych godzin pracy i zrównania wynagrodzeń z płacami u innych przewoźników. Chcą też przywrócenia przywilejów, odebranych im 3 lata temu podczas restrukturyzacji firmy - między innymi gwarancji awansów. Ich zdaniem kierownictwo stosuje nieuczciwą konkurencję zatrudniając pilotów spoza Skandynawii, przede wszystkim z Irlandii.

SAS oferuje darmowe posiłki

Kierownictwo spółki szacuje, że w ciągu całego weekendu skutki protestów odczuje ponad 170 tysięcy pasażerów, których rejsy nie odbędą się. SAS oferuje darmowe posiłki dla pasażerów, czekających na lotniskach na alternatywne połączenia. Podróżni skarżą się jednak w mediach społecznościowych, że nie mogą się skontaktować z przedstawicielami przewoźnika.

Przewidując niepowodzenie rozmów przewoźnik od kilku dni oferuje wszystkim pasażerom, którzy mają wykupione bilety na podróż w okresie strajku, bezpłatną zmianę rezerwacji. Chce w ten sposób uniknąć chaosu na lotniskach, oraz dodatkowych kosztów, w postaci odszkodowań za opóźnione, bądź odwołane loty.

Więcej o:
Komentarze (15)
Strajk pilotów SAS. Odwołano prawie 600 lotów. Utrudnienia dla tysięcy pasażerów
Zaloguj się
 • magnetoplumbit

  Oceniono 12 razy 8

  Mozna im zwiekszyc pensje o 20% ale trzeba tez im zwiekszyc ilosc godzin o 30% wtedy bedzie sprawiedliwie. Dodatkowo powinni pracowac w poczuciu misji a jak im brakuje to niech sobie dzieci zrobia (500+) oraz krowy zaczna hodowac.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 6 razy 6

  A to wredne piloty.
  Biorom pasarzeróf za zakuadnikuf.....
  :D

 • joankb

  Oceniono 6 razy 6

  Strajk na pewno polityczny. I na pewno za zakładników wzięli dzieci.. tfu, pasażerów.

 • e.olsen

  Oceniono 5 razy 3

  > Utrudnienia dla tysięcy pasażerów

  Ale ucierpią na tym dzieci! Tak nie można!

 • striepo

  Oceniono 1 raz 1

  Jak zostać milionerem?
  Dać komuś miliard i linie lotniczą.

  Linie lotnicze a zwłaszcza LOT nie powinny przynosić wielkiego zysku, znaczy się powinny zarabiać ale nadwyżki inwestować w samoloty, nowe trasy, poprawę standardów, stron www czy aplikacji.

  Taka Lufthansa za zeszły rok jest na minusie, piloci zarabiają tam więcej, w tym roku dojdzie droższe paliwo.

  Piloci mało nie zarabiają i zawsze mogą pójść tam gdzie im zapłacą więcej a w ostatnich czasach sporo linii bankrutuje więc trochę pilotów na rynku jest

 • smiki48

  Oceniono 5 razy 1

  należy dodać, ze maksymalny czas pracy pilota wynosi 100 godzin miesięcznie. I w przypadku lotów długodystansowych ten limit można wyrobić w ciągu dwóch tygodni.

 • kolpik124

  Oceniono 3 razy 1

  Niemożliwe, przecież tylko w LOT to obciach, przy każdej okazji w komentarzach poleca się SAS albo Lufę.

 • pll.lot

  0

  Ciekawe, czy SAS będzie bez problemów wypłacać odszkodowania, czy zachowa się jak PLL LOT i będzie migać się od odpowiedzialności za odwołane loty. Przeczytajcie akcję na www.lesiu.click/lot

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX