Emerytura Plus. "Trzynastkę" w jednej sytuacji trzeba będzie zwrócić

Kluczowym dla wypłaty tzw. "trzynastki" jest to, czy ktoś miał prawo do emerytury lub renty na dzień 30 kwietnia 2019 r. Jeśli tego dnia prawo do świadczenia było zawieszone, "trzynastki" się nie dostanie, a w niektórych przypadkach możliwe, że trzeba będzie środki zwrócić.
Zobacz wideo

Zgodnie z prawem, osoby otrzymujące renty zdrowotne albo wcześniejsze emerytury mogą dorabiać do świadczenia wyłącznie do określonego limitu. Od marca br. ta granica wynosi 6322,90 zł - przychody miesięczne (brutto) powyżej tej kwoty oznaczają zawieszenie świadczenia (z kolei dochody powyżej 3404,70 zł wpływają na zmniejszenie kwoty emerytury/renty). Ta kwota zmienia się co kwartał.

Tymczasem "trzynastki" w wysokości 1100 zł brutto (czyli zwykle 888 zł netto) w ramach programu Emerytura Plus należą się - zgodnie z ustawą - osobom, które w dniu 30 kwietnia 2019 r. miały prawo do emerytury lub renty. Jeśli więc czyjeś prawo do świadczenia na koniec kwietnia było zawieszone, "trzynastki" nie zobaczy. 

W najbardziej pechowej sytuacji może się nawet zdarzyć, że "trzynastka" już do kogoś popłynęła (pierwsze świadczenia były wypłacane w ostatnich dniach kwietnia), po czym prawo do emerytury zostało zawieszone ze względu na przekroczony limit w dorabianiu. Wówczas pieniądze trzeba będzie oddać. W ustawie jest to nazwane "ponownym ustaleniem" prawa do "trzynastki". O takim ryzyku pisze m.in. "Super Express".

.. .

ZUS na co dzień weryfikuje limity na podstawie wpływających do niego składek na ubezpieczenie społeczne. Świadczeniobiorcy na początku roku deklarują też, ile planują w danym roku zarobić. Najpóźniej to, czy limity zarobków zostały przekroczone, okaże się na początku przyszłego roku, gdy trzeba ZUS-owi pokazać, ile się dokładnie dorobiło w zeszłym roku. Następuje rozliczenie świadczenia, które czasem może skończyć się koniecznością zwrotu części pobranych pieniędzy.

Żadne limity w dorabianiu nie dotyczą osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn). Zawiesić prawa do emerytury czy renty ZUS nie może także osobom z emeryturą częściową czy rentą wojskową (w związku ze służbą wojskową) albo wojenną (w związku z pobytem w obozie).

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Zobacz wideo
Więcej o: