Dwa centra handlowe w Polsce na sprzedaż. Atrium ma umowy za prawie 300 mln euro

Firma Atrium sprzeda swoje obiekty handlowe w Koszalinie i Lublinie. Są już umowy w tej sprawie, transakcje mają zostać dopięte w trzecim kwartale tego roku.
Zobacz wideo

European Real Estate Limited zawarło umowy sprzedaży dwóch centrów handlowych w Polsce na rzecz funduszu ECE European Prime Shopping Centre Fund II, będącego pod zarządem niezależnego towarzystwa funduszy inwestycyjnych ECE Real Estate Partners, o wartości 298 mln euro, podała spółka. Finalizacja transakcji, która przewidywana jest na III kwartał 2019 roku, uzależniona jest od spełnienia określonych warunków zawieszających.

"Sprzedaż dwóch polskich aktywów - Atrium Koszalin i lubelskiego Atrium Felicity, wpisuje się w bieżącą strategię spółki obejmującą repozycjonowanie portfolio w kierunku dużych, prestiżowych centrów handlowych o dominującej pozycji, w najlepszych wielkomiejskich lokalizacjach oraz w stolicy. Od roku 2015 do teraz grupa nabyła wysokiej klasy aktywa w pierwszorzędnych lokalizacjach o wartości 0,5 mld euro, natomiast sprzedała aktywa w mniejszych aglomeracjach o wartości 0,7 mld euro, tym samym zmieniając skład swojego portfela ze 153 nieruchomości położonych w siedmiu krajach na 32 wysokiej jakości nieruchomości w czterech krajach" - czytamy w komunikacie.

Czytaj też: Centrum handlowe Wars Sawa Junior sprzedane za ponad 300 mln euro

Bieżącą transakcję przeprowadzono po zbyciu, na początku bieżącego roku, działki w Gdańsku za cenę odpowiadającą jej wartości księgowej w kwocie 28 mln euro oraz po uzgodnieniu nabycia Centrum Handlowego Kings Cross w Warszawie o powierzchni około 7 000 m2 za kwotę 43,1 mln euro, którego finalizacja jest przewidziana na II kwartał tego roku, przypomniano.

"Zbywanie aktywów realizowane jest w ramach naszej bieżącej strategii obejmującej wzmacnianie aktywów oraz koncentrację na prestiżowych obiektach w najlepszych wielkomiejskich lokalizacjach, co powinno zaowocować wyższymi i bardziej zrównoważonymi zyskami w dłuższej perspektywie czasowej. Warszawa i Praga są niezmiernie ważne dla tej strategii z powodu ich rosnącej populacji i bardzo niskiego bezrobocia, które są czynnikami strukturalnymi wspierającymi wzrost wydajności naszych aktywów. Jestem bardzo zadowolony, że doprowadziliśmy do sprzedaży tak znaczącej części naszego portfolio powyżej jego wartości księgowej. Wpływy ze sprzedaży wykorzystamy do dalszej optymalizacji naszego bilansu oraz rozwoju portfolio w kierunku dominujących centrów handlowych w największych miastach na naszych podstawowych rynkach" - powiedział dyrektor generalny grupy Liad Barzilai, cytowany w materiale.

Zobacz także: Jeden z najwyższych wieżowców w Warszawie zmienił właściciela. Warsaw Trade Tower sprzedany za 133 mln euro

Atrium to jeden z wiodących właścicieli, zarządców i deweloperów centrów handlowych w Europie Środkowej, koncentrujący się przede wszystkim na obiektach o dominującej pozycji w regionie, położonych w najlepszych lokalizacjach miejskich. Grupa Atrium posiada portfel 34 aktywów o wartości 2,9 mld euro i powierzchni najmu brutto wynoszącej ponad 980 tys. m2. Nieruchomości te są zlokalizowane w Polsce, Czechach, Słowacji oraz w Rosji i - z wyjątkiem jednej - są zarządzane przez własny zespół Atrium, składający się ze specjalistów z branży nieruchomości handlowych.

Więcej o: