Nowe 500 plus od 1 lipca. Elżbieta Rafalska: Część świadczeń trafi do beneficjentów później

Nowe 500 plus będzie wypłacane z wyrównaniem od lipca - zapowiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Jeśli prezydent podpisze ustawę, gwarantującą wypłatę tego świadczenia także na pierwsze dziecko, wnioski będzie można składać od 1 lipca.
Zobacz wideo

Część świadczeń trafi jednak do beneficjentów później - mówiła minister Rafalska, która była gościem Sygnałów Dnia. Dodała, że jeśli wnioski w ramach programu 500 plus zostaną złożone np. w sierpniu lub wrześniu, rodzice otrzymają wtedy świadczenie z wyrównaniem od lipca. Minister dodała, że termin lipcowy może zostać dotrzymany w przypadku wniosków elektronicznych, jeśli samorządy odpowiednio szybko je rozpatrzą.

To, że mówimy, że to świadczenie obowiązuje od lipca, nie znaczy, że będzie wypłacane od 1 lipca

- mówiła Elżbieta Rafalska.

500 plus w nowej "Piątce Kaczyńskiego"

Nowelizacja ustawy o 500 plus, która leży na biurku prezydenta. Likwiduje ona kryterium dochodowe obowiązujące przy wypłacie świadczenia na pierwsze dziecko w rodzinie. Zgodnie z nią prawo do 500 plus nabędą także dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Wszystkie dzieci do 18. roku życia zostaną objęte świadczeniem od 1 lipca. 

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Wypłata na pierwsze jest możliwa po spełnieniu kryteriów dochodowych - 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Przyjęta nowelizacja wydłuża także - z jednego do trzech miesięcy - termin na składanie wniosków o świadczenie na nowo narodzone dziecko. Dzięki zmianie przepisów zachowana zostanie też ciągłość świadczenia drugiemu rodzicowi w przypadku śmierci rodzica. 

Rodzina 500 plus to najbardziej kosztowny z pomysłów socjalnych rządu PiS

Rodzina 500 plus od początku obowiązywania, czyli od 1 kwietnia 2016 roku, kosztowała budżet państwa prawie 68 miliardów złotych, około 20 mld zł rocznie. W pierwszym roku obowiązywania kwota była nieco niższa, 17 mld zł, potem wydawaliśmy około 22-24 mld zł. 

"W roku 2019 program 'Rodzina 500+' będzie kosztował dodatkowe 9,6 mld zł. W kolejnych latach dodatkowy koszt finansowania programu bez kryterium dochodowego wyniesie ok. 20 mld zł. W sumie będzie to 41 mld zł rocznie" - szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w raporcie podsumowującym trzy lata obowiązywania programu. Czyli niemal dwa razy więcej, niż przed zmianą. Po rozszerzeniu programu korzystać z niego będzie, według minister Elżbiety Rafalskiej, 6,8 mln dzieci.

Więcej o:
Komentarze (20)
Nowe 500 plus od 1 lipca. Elżbieta Rafalska: Część świadczeń trafi do beneficjentów później
Zaloguj się
 • biesczad1

  Oceniono 11 razy 9

  Wybory w X lub XI, więc nowe 500+ nie może być wypłacane od 1.VII: to chyba logiczne, że srebrniki będą wypłacane kilka tygodni przed wyborami, z kilkumiesięcznym wyrównaniem - jest większe prawdopodobieństwo, że ciemny lud znów to kupi...

 • d.kos

  Oceniono 11 razy 7

  Przekupstwo wyborcze. Z tym, że to pislamowi nic nie da. Pis przegra wybory a następny rząd będzie miał przerąbane i dodatkowo trafi na kryzys który już się powolutku acz nieubłaganie zaczyna. Zamiast zainwestować tę kasę by w przyszłości były zyski dla gospodarki i zabezpieczenie na czas kryzysu, te matoły rozdają pieniądze które i tak w 35% poszły za granicę w importowanych towarach i usługach.

 • ssaassaa

  Oceniono 9 razy 7

  Kiełbasa wyborcza plus. Tyle w temacie.

 • do_mappiego

  Oceniono 8 razy 6

  Tę kasę z nawiązką odbiorą gdzie indziej, przy czym jakaś cześć tej odebranej kasy zostanie zdefraudowana w automagiczny sposób. Lepiej jest obniżyć podatki i po prostu pozwolić pracować, a nie przelewać z kieszenie do kiszeni "gubiąc" przy tym co nieco.

 • fleshless

  Oceniono 1 raz 1

  już niedługo spichlerz będzie pusty, ale rząd, wiadomo, zawsze się wyżywi.
  Wtedy geniusz Jarosław powie: wina Tuska!

 • kasle

  Oceniono 1 raz 1

  Ta ciocia od 500plus daje twarz temu bezprzykladnemu marnotrawstwu publicznych pieniedzy.
  Trudno zalezc przypadek rownie nieodpowiedzialnej i chybionej polityki finansowej panstwa.
  To sie musi zle skonczyc, tym bardziej, ze sygnaly rynkow sa dosc jednoznaczne.

 • mariuszrozalski

  0

  Takue głupotybt pis pisze i mówi patoligi a nue prawdziwym polakom

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX