Mało bursztynu w przekopie Mierzei Wiślanej. "Do wydobycia będzie trzeba dołożyć"

Przekop Mierzei Wiślanej mógł zwrócić się częściowo dzięki złożom bursztynu. Po zakończeniu badań wiemy jednak, że materiału jest mało. Do jego wydobycia trzeba będzie dołożyć.

Dziś w ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odbyła się konferencja prasowa poświęcona wynikom analizy obecności bursztynu w przekopie Mierzi Wiślanej. Minister Marek Gróbarczyk poinformował, że odkryte złoża nie są imponujące - odkryto zaledwie 1400 kg bursztynu wartego ok. 1,5 mln złotych.

Większość zostanie w ziemi

Większość bursztynu pozostanie jednak na zawsze w ziemi. Jak wyjaśnia Rynek Infrastruktury do eksploatacji nadaje się tylko jedno ze złóż zawierające materiał wart ok. pół miliona złotych. Reszta składa się ze zbyt małych odłamków - bezwartościowych dla branży jubilerskiej. Potwierdzają się tym samym wcześniejsze przypuszczenia resortu. 

Co gorsza, biorąc pod uwagę koszty wydobycia i wyniki dotychczasowych badań, eksploatacja złoża nie przyniesie korzyści finansowych. 

Koszt wydobycia będzie porównywalny, lub nawet droższy od wartości złoża.

 - powiedziała wicedyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Anna Stelmaszyk-Świerczyńska cytowana przez portal. Stwierdziła też, że "do wydobycia będzie trzeba jeszcze dołożyć".

Czytaj też: Analitycy o przekopie Mierzei Wiślanej: Projekt padł ofiarą partyjnych gier, lecz ma szanse

Miliard na przekop? A może dwa?

Przekop Mierzei Wiślanej, wyceniany do tej pory na 880 mln zł, może być znacznie droższy. Inwestycja PiS może być o nawet miliard złotych droższa. Firmy, które chcą przystąpić do przekopu alarmują bowiem, że wycena, którą przedstawiają urzędnicy jest nierealistyczna - wszystko przez drożejące koszty materiałów i robocizny.

Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną potrwa do 2022 roku. Ma skrócić morski szlak na Bałtyk o około 100 kilometrów. Przekop Mierzei Wiślanej ma ułatwić dostęp do portu w Elblągu, a stamtąd na Bałtyk. Projekt przewiduje pominięcie nadzorowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Kanał żeglugowy ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 metrów.

Więcej o:
Komentarze (59)
Mało bursztynu w przekopie Mierzei Wiślanej. Wartość złoża wynosi 1,5 mln zł. Większość musi zostać w ziemi
Zaloguj się
 • miguell

  Oceniono 35 razy 25

  Ćwierć mld wydane. Dalej dwa miliardy na przekop Na port miliard. Utrzymanie toru miliard. Tłusty Miś do podziału.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 22 razy 16

  Koszt wydobycia będzie porównywalny, lub nawet droższy od wartości złoża...
  ---
  taka jak z reszta wszystkie pisowskie "inwestycje"

 • marywil2012

  Oceniono 24 razy 16

  bzdura. wystarczy nie kraść i pieniędzy jest na wszystko w bród. pis może takich kanałów wybudować dowolną ilość i na dowolną głębokość, pod warunkiem że wygra kolejne wybory. co więcej odłożą każdemu obywatelowi dodatkową krowę. Morską, żeby kanałem mógł przepływać, na niej, obywatel i wypasać na morzach i ocenach ku chwale ojczyzny! Jeśmy wreszcie potęgą.

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 23 razy 15

  Może niech ktoś im w końcu powie, że nie ma na Bałtyku statków mogących korzystać z tego kanału? Jest i będzie za płytki.
  Wydamy dwa miliardy + plus każdego roku kilkadziesiąt milionów dla kilku motorówek i łódek.

 • herbat

  Oceniono 20 razy 14

  W TVPiS będzie że to kara za obrazę obrazu.

 • wolak007

  Oceniono 22 razy 12

  Jak się wytnie podobnej wielkości pas lasu w sąsiedztwie tego zrębu na ww fotografii to już razem będzie 3 miliony?...
  Tak sobie sPiSuję pomysły?....

 • antybiurokrata

  Oceniono 21 razy 11

  Ciekawe że tym co to robią "eksploatację" bursztynu w nocy i nielegalnie się jednak to opłaca. Nie muszą opłacać 150 dyrektorów na jednego robotnika?

 • remo29

  Oceniono 16 razy 10

  Hehe, to teraz przekop do Radomia, a jak nie znajdziemy gazu i ropy, to trudno.

 • rasta-mw

  Oceniono 16 razy 10

  Jasne, najpierw mówili o bursztynie wartym ponad 40mln, teraz im zeszło do 1.5mln kto więc przytuli te 38.5mln? Jeszcze na wydobyciu chcą przyciąć, wspaniałą mamy władzę, taką uczciwą i praktykującą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX