Wólka Kosowska: Trzy stoiska, 10 tys. podróbek. Nawet pięć lat więzienia dla sprzedawców

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Białegostoku wzięli pod lupę targowisko w Wólce Kosowskiej. Podczas kontroli skonfiskowali ponad 10 tys. podrobionych zabawek.
Zobacz wideo

Jak podał resort finansów, tylko podczas kontroli trzech stoisk w jednej z hal w Wólce Kosowskiej celnicy skarbowi zabezpieczyli 10 221 zabawek znanych marek.

Ekspertyza przeprowadzona przez przedstawicieli firm będących właścicielami praw do chronionych znaków potwierdziła, że zostały one naniesione na zabawki nielegalnie

- czytamy w ministerialnym komunikacie.

Zabawki były nie tylko podróbkami sprzedawanymi klientom indywidualnym. W toku kontroli wykryto, że "pod stołem", bez stosownych dokumentów księgowych zaopatrywali się w nie także inni sprzedawcy, którzy według wstępnych ustaleń zaniżyli przychody o co najmniej trzy miliony złotych.

 
Zostały sporządzone wnioski o ściganie i ukaranie właścicieli stoisk, którzy oferowali do sprzedaży podrobione towary - ustawa o prawie własności przemysłowej przewiduje za to karę nawet do pięciu lat pozbawienia wolności

- podaje resort finansów.

Za brak rzetelności w prowadzeniu ksiąg podatkowych właściciele stoisk zostaną dodatkowo ukarani grzywnami na skutek karnego postępowania skarbowego.

Zobacz wideo
Więcej o: