Rosja. Niejawne dane dotyczące rosyjskich satelitów trafiły do internetu

Niejawne dane dotyczące rosyjskich satelitów zostały opublikowane w internecie - podała agencja Ria Novosti.
Zobacz wideo

Autentyczność treści zamieszczonych na stronach internetowych potwierdziła jedna z firm zaangażowanych w rosyjskie projekty kosmiczne. Pracownicy tej firmy oświadczyli, że publikacja narusza rosyjskie prawo.

W internecie pojawiły się nazwy satelitów, daty ich wystrzelenia, a także dane dotyczące poszczególnych firm zaangażowanych w projekty kosmiczne. Według Ria Novosti, do tej pory nikt nie udzielał żadnych informacji na temat wymienionych w publikacji satelitów. 

Czytaj więcej: NASA ujawniła wyniki śledztwa i zagadkę dwóch nieudanych misji. Testy materiałów do produkcji rakiet sfałszowane

Saturn firmą strategiczną

Tekst zamieszczony w internecie odpowiadał prezentacji, jaką przedstawiła na zamkniętej konferencji branżowej rosyjska spółka Saturn, produkująca słoneczne baterie, wykorzystywane w aparatach kosmicznych. "Ta informacja nie powinna znaleźć w przestrzeni publicznej" - oświadczył główny konstruktor spółki Siergiej Lichonosow. Jednocześnie zapowiedział podjęcie odpowiednich kroków prawnych wobec autora publikacji. 

Jak ustalili rosyjscy dziennikarze, Saturn jest spółką należąca grupy tak zwanych strategicznych firm, kontrolowanych przez Rosyjską Agencją Kosmiczną Roskosmos.

Zobacz wideo
Więcej o: