Bosch i Siemens, a nie Zelmer. Polska marka znika z wielu kultowych produktów

Zelmer, kultowy polski producent sprzętu AGD, może zniknąć z rynku. Grupa BSH, która wykupiła przedsiębiorstwo sześć lat temu, zmieniła strategię. Na odkurzaczach, mikserach, i robotach kuchennych ma być umieszczane logo Bosch lub Siemens.
Zobacz wideo

Polska marka Zelmer, której historia sięga 1937 roku, zniknie z wielu produktów, na których jest widoczna. Wszystko przez zmianę strategii grypy BSH, właściciela Zelmera od 2013 roku. "W wyniku szczegółowych analiz rynku" na małym sprzęcie AGD - odkurzaczach, robotach kuchennych, mikserach  - pojawiać się mają nazwy "Bosch" i "Siemens". Produkty sygnowane marką Zelmer mają być dostępne do końca roku lub wyczerpania zapasów.

BSH podkreśla, że Zelmer ma skupić się na produkcji dużego AGD. Zdaniem "Rzeczpospolitej" takie działanie może zwiastować całkowitą likwidację marki - Zelmer jest bowiem rozpoznawalnym producentem małego AGD, w produkcji sprzętów takich jak lodówki "raczkuje". 

Grupa BSH zapewnia, że zmiana "szyldu" nie będzie oznaczała kłopotów dla polskiej fabryki Zelmera. 

Jako Grupa BSH podjęliśmy decyzję o produkcji nowoczesnych, technologicznie zaawansowanych urządzeń małego AGD pod markami Bosch i Siemens w Rogoźnicy, ponieważ mamy tam bardzo doświadczoną i kompetentną załogę. Dzięki temu wzmocni się rola i pozycja Polski w globalnej sieciprodukcyjnej BSH

- stwierdza Konrad Pokutycki, Prezes Zarządu BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego w przesłanym nam oświadczeniu.

Rogoźnica jest centrum produkcyjnym dla ekspresów do kawy Tassimo, popularnych wśród konsumentów w wielu krajach. W Rzeszowie nadal rozwijane będzie również centrum badań i rozwoju dla odkurzaczy bezworkowych.

Czytaj też: Polacy mogą zyskać miliardy na dymisji Czerwińskiej. Premier Morawiecki chce przeforsować zmiany w PIT

W drugiej połowie 2019 r. BSH zakończy dwie inwestycje w Łodzi: fabrykę zmywarek do naczyń, która będzie jedną z największych tego typu w Europie oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe suszarek do ubrań wyposażone w 1500 stanowisk testowych. BSH jest cenionym pracodawcą w Polsce: firma zatrudnia obecnie ponad 6000 osób i liczba ta wciąż rośnie. Polskie fabryki dostarczają nowoczesnych produktów nie tylko na rynek krajowy, ale przede wszystkim na rynki innych krajów Europy i świata

Fabryka Zelmera powstała w roku 1937. Podczas wojny uległa zniszczeniu. Ponownie uruchomiono ją w roku 1951. W 2013 roku firmę wykupił BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o., polska spółka należąca do koncernu BSH Hausgeräte GmbH, spółki zależnej Robert Bosch GmbH. 

Zobacz wideo
Więcej o: