Satelity z internetem nie podobają się astronomom. Musk ich uspokaja i ma nowy pomysł

Astronomowie nie cieszą się specjalnie z wystrzelenia przez SpaceX 60 satelitów mających w przyszłości dostarczać niedrogi internet każdemu mieszkańcowi Ziemi. Elon Musk, szef firmy SpaceX, zapowiada zmiany w ich konstrukcji.
Zobacz wideo

SpaceX rozpoczął z powodzeniem realizację bardzo ambitnego projektu Starlink. Firma chce wystrzelić na orbitę blisko 12 tys. satelitów dostarczających niedrogi internet w każde miejsce Ziemi. 23 maja pierwszych 60 z nich zostało umieszczonych w kosmosie za pomocą rakiety Falcon 9. Wkrótce mają się odbyć kolejne loty. Starlink ma zacząć udostępniać internet na niektórych obszarach Ziemi już w przyszłym roku.

Pierwsze satelity wystrzelone w ramach projektu Starlink zostały zauważone bardzo szybko na orbicie przez profesjonalistów i entuzjastów astronomii. Zaraz po wystrzeleniu tworzyły bowiem efektowny sznur jasnych, przesuwających się szybko po niebie punkcików.

To jednak zaniepokoiło naukowców. Alex Parker, amerykański astronom, napisał np. na Twitterze, że widocznych satelitów sieci Starlink na niebie może być wkrótce więcej niż gwiazd widzianych gołym okiem.

Swoimi obawami podzielił się z magazynem "Forbes" Robert Drimmel z obserwatorium astrofizycznego w Turynie. - Starlink i inne wielkie konstelacje satelitów mogą zrujnować widok nieba dla każdego na Ziemi – powiedział.

Elon Musk uspokaja

Elon Musk usłyszał już te głosy. Twierdzi, że satelity Starlink będą niewidoczne dla wszystkich, którzy nie włożą wysiłku w to, by je zobaczyć.

Poza tym powiedział, że poprosi konstruktorów kolejnych satelitów jego sieci, by stały się one jeszcze mniej widoczne - mają odbijać mniej światła słonecznego.

Dodatkowo twórca SpaceX zasugerował, że może rozważyć wystrzelenie teleskopu na orbitę.

Powstał więc nowy problem w eksploracji kosmosu i budowie sieci satelitów. I chyba dobrze, że został zauważony odpowiednio szybko. SpaceX nie jest bowiem jedyną firmą, która chce wystrzelić tak wiele satelitów.

Podobną sieć chce zbudować między innymi Amazon, pracuje też nad nim między innymi brytyjsko-amerykański OneWeb wspierany przez japoński SoftBank. Na orbicie pojawi się więc wiele tysięcy nowych satelitów i dobrze, żeby jednak nie świeciły...

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (30)
Satelity z internetem nie podobają się astronomom. Musk ich uspokaja i ma nowy pomysł
Zaloguj się
 • olafwrocek

  Oceniono 29 razy 13

  12.000 latającego i świecącego syfu. Zasrają niebo już kompletnie - teraz w niebie nie można w centrum dostrzec gwiazd, niedługo wyjazd na wieś nie pomoże. Dzięki za chęć wystrzelenia teleskopu na orbitę, ale po pierwsze kilka już tam jest (Hubble, Spitzer), ale one nie zastąpią widoku ciemnego nieba, dostępnego dla każdego. Sam syf w postaci Starlink może latać jeszcze bardzo długo, bo technologie deorbitacji dopiero się rozwijają. Ale cóż, pieniądz rządzi.

 • senseiek

  Oceniono 5 razy 5

  "i dobrze, żeby jednak nie świeciły..."

  One nie świecą, tylko co najwyżej odbijają światło ze Słońca...

 • info0

  Oceniono 13 razy 5

  Zaśmieciliśmy Ziemię to zaśmiećmy teraz kosmos. ehhh.

 • tedek1

  Oceniono 4 razy 2

  Powinni zapłacić za korzystanie z kosmosu np.do jakiejś agencji ONZ. A tak za darmo będą czerpać profity,a ludzkość sprzątać ich śmieci...bo niby satelity mają się spalac w atmosferze,ale i tak jakieś pozostałości będą orbitowac.

 • saves

  Oceniono 9 razy 1

  Wystrzelić teleskop na orbitę? Dla każdego? Miłośnicy astronomii po początkowym WOW!!!! będą go przeklinać, gdy po godzinnej akomodacji oka do ciemności, przeleci przez pole widzenia teleskopu. Miałem tak kiedyś. Przez ponad pół godziny byłem ślepy na jedno oko.

 • rstipes

  0

  Skończy się to, ale wiecie jak? Bitwa o kosmos :( Mocarstwa nie będą zadowolone z faktu braku kontroli nad satelitami wroga.

 • jacek.boczkowski

  Oceniono 2 razy 0

  To nie będą satelity geostacjonarne więc internet będzie tylko w jedna stronę - do odbiorcy (download).

 • manstain21

  Oceniono 5 razy -1

  Dzięki tym satelitom, ludzie w biednych krajach w końcu uzyskają dostęp do internetu a dzięki temu fenomenalnym darmowym kursom właśćiwie wszystkiego i będą w stanie poprawić swoją sytuację życiową.
  Oczywiście zawsze znajdzie się jakiś uprzywilejowany prick, któremu się coś nie podoba.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX