Internet z satelity dla każdego. Do wyścigu dołącza Amazon. Chce wystrzelić ponad trzy tysiące satelitów

Project Kuiper - tak nazywa się najnowszy pomysł Amazona, giganta na światowym rynku e-commerce. Firma chce zbudować sieć satelitów, z których będzie udostępniany szybki, szerokopasmowy internet. Nie jest pierwszą, która ma taki pomysł.
Zobacz wideo

Amazon złożył już wniosek na budowę sieci do amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności (FCC). Aplikuje o zgodę na wystrzelenie na niską orbitę okołoziemską (LEO) aż 3236 niewielkich satelitów. Z nich ma być rozsiewany internet na obszar Ziemi zamieszkany przez około 95 proc. populacji.

- To długoterminowy projekt, który udostępni szerokopasmowy internet dziesiątkom milionów ludzi, którym dotąd go brakuje. Szukamy partnerów do tej inicjatywy - firm, które podzielają tutaj naszą wizję - napisał dział prasowy Amazonu w odpowiedzi na pytania dziennikarzy CNBC.

Najbogatszy człowiek świata się rozwodzi. Jeff Bezos odda żonie część akcji firmy Amazon

SpaceX Elona Muska i nie tylko

Tym samym Amazon dołączył do trwającego już wyścigu. Podobny pomysł budowy sieci satelitów udostępniających internet realizuje bowiem już firma SpaceX Elona Muska i brytyjsko-amerykański OneWeb wspierany przez japoński SoftBank. Obydwa projekty są też bardziej zaawansowane od pomysłu Amazona.

Sieć Starlink budowana przez SpaceX ma składać się z 4425 satelitów. Pierwsze dwa, mające testować nowy pomysł, zostały wystrzelone w lutym ubiegłego roku.

OneWeb też próżnuje. Pod koniec lutego z kosmodromu w Gujanie Francuskiej wystrzelonych zostało pierwszych sześć satelitów - docelowo ma ich być 650.

OneWeb zamierza zbudować swoją sieć do końca 2021 roku. Ponadto, w trakcie ostatnich targów MWC w Barcelonie, spółka pochwaliła się zwarciem pierwszego dużego kontraktu na dostawę internetu. Podpisała go z telekomem Talia działającym w Afryce i na Bliskim Wschodzie. OneWeb ma na tych obszarach udostępniać szerokopasmową sieć - w tym udostępniany również dla sieci WiFi. Wszyscy klienci Talii mają być w jego zasięgu do końca 2023 roku.

Walka o 128 miliardów dolarów

SpaceX i OneWeb to nadal nie wszystkie firmy, które chcą zbudować sieć satelitów rozsiewających internet z niskiej orbity. Podobny projekt chce również rozwijać Boeing z kanadyjskim operatorem Telesat.

Kto wygra ten wyścig i uruchomi najszybciej taką sieć, nie jest jeszcze pewne. Wiadomo za to, że do wygrania tutaj są ogromne pieniądze. Według szacunków Stowarzyszenia Przemysłu Satelitarnego (Satellite Industry Association) globalny satelitarny rynek transmisji szerokopasmowej (w tym przekazów telewizyjnych) jest wart niecałe 128 miliardów dolarów.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Zobacz wideo
Więcej o: