Marian Banaś nowym ministrem finansów. Wywodzi się z "twardego jądra" PiS

Marian Banaś został nowym ministrem finansów. Zastąpił na tym stanowisku Teresę Czerwińską. Banaś był dotychczas wiceministrem w resorcie finansów i szefem Krajowej Administracji Skarbowej.
Zobacz wideo

Marian Banaś w spekulacjach medialnych był najpoważniejszym kandydatem do zostania nowym ministrem finansów. Mówiło się, że cieszy się on największym zaufaniem w kręgach PiS. Teraz te dywagacje się potwierdziły. 

Banaś po wyborach w 2015 r. został szefem Służby Celnej (zresztą tę funkcję piastował także w latach 2005-2008). Po półtora roku zmienił stanowisko i w marcu 2017 r.  został szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Można więc powiedzieć, że w ostatnich latach kierował "zbrojnym ramieniem fiskusa", będąc odpowiedzialnym za łatanie podatkowych dziur i ściganie przestępców. W międzyczasie, w 2016 r. Banaś został także wiceministrem finansów.

Na początku lat 90. Banaś był doradcą Antoniego Macierewicza i Jana Olszewskiego, wielokrotnie udowodnił swoją lojalność. Potem 13 lat pracował w Najwyższej Izby Kontroli.

Szef KAS był też związany z Solidarnością, Instytutem Katyńskim, jest współtwórcą Stowarzyszenia Obrony Wiary Narodu i Tradycji oraz Polskiej Partii Niepodległościowej, która weszła w skład Ruch dla Rzeczypospolitej Jana Olszewskiego. Nie można więc twierdzić, że od polityki stroni. 

Jak pisze portal 300polityka.pl, Banaś wywodzi się z "twardego jądra" PiS, i może wprowadzić w resorcie finansów rządy twardej ręki. W swoim środku dorobił się nawet przydomku "Pancerny Marian".

Szef KAS dał się poznać jako "strażnik" stanowiska rządu podczas strajku nauczycieli. To on jednoznacznie stwierdził, że refundowanie wynagrodzeń za okres strajku jest niezgodne z prawem.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (167)
Marian Banaś nowym ministrem finansów. Ostatnio był szefem 'zbrojnego ramienia fiskusa'
Zaloguj się
 • ona_ona_80

  Oceniono 73 razy 69

  "jest współtwórcą Stowarzyszenia Obrony Wiary Narodu i Tradycji"
  Dziękuję, to mi wystarczy. Już wiem która pozycja w budżecie będzie najważniejsza.

 • justas32

  Oceniono 57 razy 51

  Minister Finansów twórcą Stowarzyszenia Obrony Wiary Narodu i Tradycji - znaczy wariat ...

 • religijnych.uczuc.obraza

  Oceniono 53 razy 51

  Współpracował z Janem Olszewskim? Tym Olszewskim, o którym Jarosław Kaczyński mówił, że jest organicznie niezdolny do rządzenia?

 • sztucznypolak

  Oceniono 47 razy 41

  Przedsiebiorcy mysleli, ze jest im ciezko.
  No, to dopiero teraz bedzie.

 • 6nine9

  Oceniono 35 razy 29

  A jakieś kompetencje finansowe ma? Wydaje się że jedyna kompetencja to zaufanie prezesa.

 • rpa2

  Oceniono 31 razy 27

  słaby jest ...taki rozwalacz i ślepy wykonawca polecen prezia kryształowego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX