Wielka Brytania. Theresa May odeszła ze stanowiska szefowej Partii Konserwatywnej

To wstęp do zmiany szefa rządu. Kandydatów na następcę Theresy May jest na razie jedenaścioro. Zgłoszenia są przyjmowane do poniedziałkowego popołudnia.

Odejście Theresy May z funkcji lidera torysów to efekt tego, że premier przez wiele miesięcy nie była w stanie przeforsować swego projektu umowy brexitowej, za każdym razem napotykając opór ze strony wielu frakcji we własnym ugrupowaniu.

Wewnętrzny bunt wśród konserwatystów nasilił się po tym, jak Theresa May zaprosiła do rozmów o kształcie brexitu lidera opozycji, Jeremy'ego Corbyna. Negocjacje załamały się po paru tygodniach.

Czytaj więcej: Theresa May rezygnuje ze łzami w oczach. "Kolejny premier może zdecydować się na drugie referendum"

Kto za Theresę May?

Obecnie trwa wyścig do fotela następcy Theresy May, kandydatów jest jedenaścioro. Na liście potencjalnych następców premier są m.in były szef dyplomacji Boris Johnson, obecni ministrowie środowiska i spraw zagranicznych: Michael Gove i Jeremy Hunt oraz szef MSW Sajid Javid.

Nowy premier, podobnie jak Theresa May, będzie miał do czynienia z podzielonym parlamentem, w którym Partia Konserwatywna nie ma większości. Następca May będzie również musiał znaleźć sposób na wypracowanie modelu brexitu, który uzyska poparcie społeczeństwa, partii rządzącej i Izby Gmin.

Więcej o:
Komentarze (22)
Wielka Brytania. Theresa May odeszła ze stanowiska szefowej Partii Konserwatywnej
Zaloguj się
 • granatowy tulipan pustynny

  Oceniono 11 razy 7

  Tak za dwa miesiące będzie wyglądała Beti w Brukseli( jak na załączonym zdjęciu Teresa May) gdy trzeba będzie pójść do kasy po wypłatę a ona nie będzie wiedziała jak się zapytać

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 13 razy 7

  nie była w stanie przeforsować swego projektu umowy brexitowej, Ona nie miała żadnego projektu, żadnej wizji i jej pozycja nie była ani po jednej ani po drugiej stronie.

 • hipokryzja

  Oceniono 16 razy 6

  Margaret Thatcher to ona nie była, ale chociaż jako jedyna wzięła na klatę bałagan po innych.

 • cozano

  Oceniono 5 razy 5

  Tak właściwie, to po tak druzgocącej klęsce torysów w wyborach do PE, gdzie z 19 mandatów zostało im 4, to nie tylko premier powinien się poddać dymisji, ale cały parlament brytyjski.

 • agnrodis

  Oceniono 5 razy 3

  Putin glosuje na Borysa!!!

 • rico_suarez

  Oceniono 4 razy 2

  Poległa na całej linii, ale zasługuje na trochę szacunku, w przeciwieństwie do tej zgrai cynicznych tchórzy, co dopiero teraz wyłażą z luksusowych nor, w których się zaszyli po referendum. Przede wszystkim Johnson, reszta niewiele lepsza.

 • wloczykijas

  Oceniono 2 razy 2

  Ale umęczyli tę kobietę. Aż się biedaczka popłakała. Rządzący też nie mają, wbrew pozorom, lekko. Przynajmniej może będzie miała godną emeryturę na ostatnie lata życia, Wielka Brytania jako państwo się (i swoich urzędników) zapewne szanuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX