Wielka Brytania. Theresa May odeszła ze stanowiska szefowej Partii Konserwatywnej

To wstęp do zmiany szefa rządu. Kandydatów na następcę Theresy May jest na razie jedenaścioro. Zgłoszenia są przyjmowane do poniedziałkowego popołudnia.
Zobacz wideo

Odejście Theresy May z funkcji lidera torysów to efekt tego, że premier przez wiele miesięcy nie była w stanie przeforsować swego projektu umowy brexitowej, za każdym razem napotykając opór ze strony wielu frakcji we własnym ugrupowaniu.

Wewnętrzny bunt wśród konserwatystów nasilił się po tym, jak Theresa May zaprosiła do rozmów o kształcie brexitu lidera opozycji, Jeremy'ego Corbyna. Negocjacje załamały się po paru tygodniach.

Czytaj więcej: Theresa May rezygnuje ze łzami w oczach. "Kolejny premier może zdecydować się na drugie referendum"

Kto za Theresę May?

Obecnie trwa wyścig do fotela następcy Theresy May, kandydatów jest jedenaścioro. Na liście potencjalnych następców premier są m.in były szef dyplomacji Boris Johnson, obecni ministrowie środowiska i spraw zagranicznych: Michael Gove i Jeremy Hunt oraz szef MSW Sajid Javid.

Nowy premier, podobnie jak Theresa May, będzie miał do czynienia z podzielonym parlamentem, w którym Partia Konserwatywna nie ma większości. Następca May będzie również musiał znaleźć sposób na wypracowanie modelu brexitu, który uzyska poparcie społeczeństwa, partii rządzącej i Izby Gmin.

Więcej o: