Kordon policji pod Złotymi Tarasami, krzyczący minister. Ale prezes JSW i tak odwołany

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej odwołała ze stanowiska prezesa zarządu spółki Daniela Ozona. Przed Złotymi Tarasami, gdzie odbywa się posiedzenie rady nadzorczej, w obronie prezesa protestowali górnicy z JSW.
Zobacz wideo

Kordon radiowozów na ulicach, dziesiątki policjantów przy Złotych Tarasach. Tak wyglądał poranek w centrum Warszawy, gdzie w biurze Jastrzębskiej Spółki Węglowej odbywa się posiedzenie rady nadzorczej spółki. Przed budynkiem galerii handlowej protestowali górnicy z JSW. Przyjechali do stolicy, aby bronić prezesa Daniela Ozona przed odwołaniem. Ministrowi energii Krzysztofowi Tchórzewskiemu zarzucają próbę "wprowadzenia ręcznego sterowania" w spółce.

Już wiadomo, że protest górników nic nie dał. JSW poinformowała we wtorkowym komunikacie, że Daniel Ozon został odwołany ze składu zarządu spółki. Rada nadzorcza JSW powierzyła pełnienie funkcji prezesa delegowanemu członkowi rady nadzorczej - Robertowi Małłkowi.

Zablokowane przepustki

Jak donosi Karolina Baca-Pogorzelska z "Dziennika Gazety Prawnej", na polecenie ministra Tchórzewskiego anulowane zostały przepustki dostępu wszystkich pracowników w biurze JSW. Problemy z wejściem do budynku mieli podobno także pracownicy innych firm.

Tchórzewski w emocjach

W pewnym momencie do protestujących wyszedł minister energii Krzysztof Tchórzewski i wdał się z nimi w kłótnię. - Jeśli nie byłoby powodu, to po co miałbym go [prezesa Ozona - red.] odwoływać? - krzyczał do związkowca minister.

Prezes Daniel Ozon był poważany przez związkowców. Gdy górnicy "zwoływali" się na wtorkową pikietę w Warszawie, argumentowali, że zmiany w zarządzie mogą poskutkować brakiem premii jednorazowej w 2019 r. 

Napięte relacje między górnikami a radą nadzorczą JSW i ministrem energii trwają od co najmniej kilku miesięcy. Związkowcy uważają, że Tchórzewski chce przejąć kontrolę nad JSW m.in. aby przeznaczać środki spółki na sfinansowanie projektów, które nie mają nic wspólnego z rozwojem JSW. Nie podobały im się też zmiany w składzie rady nadzorczej i zarządzie spółki. 

JSW w dół na giełdzie

Po dymisji prezesa Ozona, akcje JSW na giełdzie potaniały o ok. 3 proc.

.. stooq

W ciągu ostatniego roku kurs akcji JSW spadł o blisko 50 proc. 

Zobacz wideo
Więcej o: