Akcja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi - #iCO2dalej

"W Skierniewicach zabrakło wody" - takie nagłówki obiegły polskie media w ostatni, gorący weekend. Niespotykana fala czerwcowych upałów zaatakowała całą Europę Wschodnią. Niestety, w części sami jesteśmy sobie winni przyczyniając się do globalnego ocieplenia.

Ostatnie lata były najgorętszymi w historii notowań. Odchylenie od normy wynosi mniej niż 1 st. Celsjusza, ale dla całej planety to ogromna zmiana. Jakie są tego skutki? Najbardziej widoczne ekstrema pogodowe jak susze, gwałtowne burze, tornada czy paradoksalnie powodzie.

Pogoda, mówiąc kolokwialnie, wariuje. Ekstremalnym przykładem są konflikty zbrojne w Afryce, których jednym z czynników była walka o dostęp do wody. Niektórzy przewidują, że w II połowie XXI wieku Europę czeka niespotykana wcześniej fala emigracji z Afryki i Bliskiego Wschodu, której przyczyną będzie pustynnienie ogromnych połaci tych regionów.

Można łudzić się, jak robi to garstka ludzi pokroju płaskoziemców czy fanatyków teorii o sterujących ludzkością reptilianach, że globalnego ocieplenia nie ma, ale naukowcy są zgodni, że to zjawisko jest faktem i w ogromnym stopniu powoduje je działalność człowieka. Z jednego strony emitujemy ogromne ilości gazów cieplarnianych, a z drugiej dewastujemy florę Ziemi, która może hamować skutki tego niebezpiecznego zjawiska.

Walka z globalnym ociepleniem

Ludzie od lat 80. starają się walczyć z globalnym ociepleniem, choć na razie z małym skutkiem. Główna uwaga skupiona jest na walce z emisją gazów cieplarnianych z fabryk, elektrowni czy środków transportu. Stąd rozkwit wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, samochodów elektrycznych i hybrydowych czy nowych oszczędnych technologii.

Polska również dokłada swoją cegiełkę do globalnego ocieplenia, podobnie zresztą jak wszystkie kraje na Ziemi. Naszą pięto achillesową jest energetyka. 80 proc. produkowanej przez nas energii pochodzi z węgla, a z odnawialnych źródeł energii zaledwie 12 proc. To skutek specyfiki polskiego rozwoju gospodarczego w XX wieku oraz błędów czy często braku alternatywy dla metod pozyskiwania energii z tradycyjnych źródeł.

#iCO2dalej

Jedną z organizacji działających na rzecz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych jest Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Obecnie prowadzi on kampanię #iCO2dalej.

Celem kampanii jest po pierwsze uwrażliwienie opinii publicznej w Polsce na problem anomalii klimatycznych i pokazanie namacalnych skutków kryzysu klimatycznego, które dotykają nasz kraj. Po drugie, celem jest wywarcie presji na właściciela / operatora Elektrowni Bełchatów, firmę PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, aby przygotowała i wdrożyła plan szybkiego zmniejszania emisji CO2 w Bełchatowie.tonę emisji CO2 wytworzoną w Polsce. Jeśli chcemy ratować świat, w którym żyjemy, musimy zacząć ograniczać emisje dwutlenku węgla do atmosfery. A przede wszystkim, musi to zrobić elektrownia Bełchatów.

- czytamy w komunikacie organizacji.

Petycję w tej sprawie można podpisać tutaj.