Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno. Radzi, by przygotować się na brak umowy z UE

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

Boris Johnson mówił, że zablokowanie brexitu spotka się z karą ze strony wyborców. "Po trzech latach i dwóch terminach, których nie dotrzymaliśmy, musimy opuścić Unię 31 października" - mówił polityk, dodając, że Królestwo musi to zrobić na lepszych warunkach niż te, jakie znalazły się w porozumieniu z Unią wynegocjowanym przez odchodzącą premier Theresę May. "Umowę, którą parlament odrzucił już trzy razy" - przypomniał Boris Johnson, który był jedną z twarzy kampanii referendalnej zachęcającej Brytyjczyków do opuszczenia Wspólnoty.

Jednocześnie jednak polityk podkreślił, że jego priorytetem nie jest wariant twardego brexitu. Przyznał, że to rozwiązanie mogłoby wiązać się z trudnościami.

Wyjaśniam, że nie chcę brexitu bez umowy. I nie sądzę, że tak to się skończy. Ale jest rozsądne, by przygotować się na taki scenariusz - na serio i z werwą

- podkreślał polityk. W przeszłości eurosceptyczne skrzydło Torysów oskarżało otoczenie premier May, że nie rozważa tak naprawdę scenariusza twardego wyjścia.

Boris Johnson podkreślił wagę sektora publicznego i wsparcia ze strony państwa, mówiąc, że są one tak samo istotne jak przedsiębiorczość i wolny rynek, któremu z kolei zagraża - jego zdaniem - lewicowa opozycja pod przewodnictwem Jeremy'ego Corbyna.

W wyścigu o fotel szefa Partii Konserwatywnej, a więc także premiera Królestwa, bierze udział dziesięciu kandydatów. Dziś swą przemowę programową ma jeszcze wygłosić Sajid Javid, szef MSW. Zwycięzcę wyścigu powinniśmy poznać pod koniec lipca.

Czytaj też: Król gaf nazywany brytyjskim Trumpem. Boris Johnson może zostać premierem i dokończyć brexit

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (66)
Brexit do końca października, nie później. Johnson stawia sprawę jasno
Zaloguj się
 • wektor321

  Oceniono 15 razy 13

  wyp......laj jak najszybciej, angole zdecydowały nie to nie, nikt tu was na sile trzymać nie chce. ale poza unia nie możecie mieć lepiej jak w unii zgadzam się z wszystkimi komisarzami.

 • cob22

  Oceniono 13 razy 11

  Niech nareszcie s...ja. Smieszne krolestwo uwazajace sie nadal za Empire ktore rozpadlo sie juz 50 lat temu.

 • cozano

  Oceniono 13 razy 11

  Wygląda na to, że nawet dla Borysa twardy brexit nie jest kuszącą opcją.

 • andrzej.duxa

  Oceniono 15 razy 11

  odp. jest prosta: wyp...ć!

 • lesnojeziorska

  Oceniono 11 razy 9

  Wzorem pisobolszewickich towarzyszy obieca, a potem powie, że zrealizował.

 • agnrodis

  Oceniono 10 razy 8

  Borys i Wladimir to nierozlaczna para.

 • justas32

  Oceniono 9 razy 7

  Dlaczego Brexit przeprowadza facet o imieniu Boris ? Przypadek ? Nie sądzę ...

 • ardi78

  Oceniono 7 razy 7

  borys dżonson to pewność, że brytole wyjdą w jak najgorszy sposób, ze szkodą głównie dla siebie. Potem odłączenie Szkocji i ewentualne zamieszki na granicy Irlandzkiej lub jej odłączenie. Baj baj anglio.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX