System Android może mieć potężnego konkurenta. Huawei zyskał właśnie bardzo ważnych sojuszników

Chiński dziennik Global Times twierdzi, że kilku dużych i znanych chińskich producentów komórek testuje intensywnie nowy system operacyjny Huawei. Jeżeli to prawda, szanse jego udanego debiutu na rynku znacząco rosną.
Zobacz wideo

Huawei cały czas deklaruje, że chce dogadać się z Amerykanami i dalej współpracować z ich firmami, w tym korzystać z Androida i uczestniczyć w jego dalszym rozwoju. Ale nie ma stuprocentowej pewności, że tak się stanie, i to jeszcze w miarę szybko. Dlatego firma pracuje między innymi nad własnym systemem operacyjnym, który może zastąpić ekosystem zbudowany przez Google’a.

Nazywać się ma Hongmeng. Huawei od mniej więcej miesiąca zastrzega tę nazwę w urzędach patentowych na całym świecie.

Z wcześniejszych przecieków wiadomo też, że prace nad systemem rozpoczęły się już kilka lat temu. Hongmeng ma pozwalać uruchamiać aplikacje napisane dla Androida oraz może pracować na różnych urządzeniach - smartfonach, tabletach, laptopach i smartwatchach.

Teraz do tych informacji doszły nowe - bardzo ważne. Global Times twierdzi, że system może być nawet do 60 proc. szybszy od Androida i - co jeszcze ważniejsze - jest już testowany przez chińskiego giganta technologicznego Tencent oraz znanych producentów komórek - Xiaomi, Oppo i Vivo. Nad planowanym debiutem pracuje też duży, niewymieniony z nazwy, chiński operator telekomunikacyjny.

Czytaj więcej: "FT": Google staje w obronie Huawei! Gigant chce przekonać Trumpa do wycofania się z zakazu współpracy

Jaki będzie pierwszy telefon z systemem Hongmeng?

Wszystko to sugeruje, że Hongmeng jest już na końcowym etapie produkcji - system może zadebiutować już jesienią i Global Times spekuluje, że stać się to może równocześnie z premierą smartfonu Huawei Mate 30 lub modelu Huawei P40.

To wszystko całkiem możliwe, ale pod warunkiem, że wcześniej faktycznie Chińczykom nie uda się przekonać Białego Domu do wykreślenia Huawei z czarnej listy amerykańskiego Departamentu Handlu. Jeżeli to się jednak powiedzie, wtedy debiut systemu Hongmeng może być odłożony w czasie. Wątpliwe jednak, by projekt był całkowicie anulowany.

Chińczyków bardzo boli bowiem duże uzależnienie od amerykańskich firm technologicznych i decyzji Białego Domu. Gdyby Huawei był mniejszą firmą, amerykańskie sankcje by ją już doprowadziły na krawędź upadku. Dlatego Huawei i jego partnerzy zrobią wiele, by głęboka zależność od amerykańskich dostawców nie trwała długo. Współpraca Huawei z innymi chińskimi firmami nad rozwojem systemu Hongmeng to bardzo znaczący krok w tym kierunku i zarazem szansa na jeszcze większe ich zyski.

Być może i my na tym zyskamy - większa konkurencja na rynku praktycznie zawsze przekłada się na wyższą jakość produktów i ich niższe ceny.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o:
Komentarze (150)
System Android może mieć potężnego konkurenta. Huawei zyskał właśnie bardzo ważnych sojuszników
Zaloguj się
 • rabin_z_czubow

  Oceniono 54 razy 24

  Skończy się na tym że Amerykanie nie zarobią a my skorzystamy z niższych cen.

 • mark6

  Oceniono 35 razy 13

  Niemożliwe! Przecież Chinole potrafią tylko podrabiać ? My Polacy za to, ho ,ho, ho !

 • rasta-mw

  Oceniono 37 razy 13

  To ma być Chiński klon androida, a jest szybszy z prostego powodu, wyłączyli wszystkie amerykańskie opcje szpiegujące ( pewnie zastępując je swoimi lepszymi rozwiązaniami ;)

 • andwegrzyn

  Oceniono 24 razy 10

  Haha Mr Trump nie dostrzega że właśnie zrobił Chińczykom przysługę i zmusił ich do wytężonej pracy. Tylko w swej ignorancji nie dostrzega że szkodzi USA najbardziej bo w dłuższym czasie monopol Google i Apple jest nie do utrzymania jeśli konkurencję się w ten sposób zmobilizuje. Nic tak nie jednoczy jak wspólny wróg. Trump ma więc takie same pojęcie o ekonomii jak Polski rząd, krótkowzroczność i ignorancja...

 • polak_k.prawy

  Oceniono 26 razy 8

  Trzymam oczywiście kciuki za Chińczyków, bo konkurencja zawsze dobrze robi. W sumie Android to jakaś wersja Linuxa, więc nie powinni mieć problemów. Tylko jedna rzecz mnie niepokoi: czy Chińczycy będą mieli coś zamiast Google Maps powiązanego z systemem GPS o zasięgu globalnym? Google Maps to dla mnie najważniejsza aplikacja Google'a na smartfonie, Youtube jest na drugim miejscu. Niby obydwie mogą być wywoływane z każdej przeglądarki...

 • lolik52

  Oceniono 21 razy 5

  będzie tak jak wcześniej pisałem,co chińczyków nie zabije, to ich wzmocni!
  kał boje swoimi nerwowymi ruchami słonia w składzie porcelany przyśpieszą to co nieuniknione;chińczycy "odepną" się od nich i sami polecą,w dzwiękach wielkiego pierda kał boja ze strachu:)o smrodzie nie wspomnę...

 • kris0104

  Oceniono 23 razy 5

  nie mam zbytniego zaufania do Chinczykow, dla hegemonii zrobia wszystko

 • byann

  Oceniono 12 razy 4

  Trump - Make China Great Again.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX