System Android może mieć potężnego konkurenta. Huawei zyskał właśnie bardzo ważnych sojuszników

Chiński dziennik Global Times twierdzi, że kilku dużych i znanych chińskich producentów komórek testuje intensywnie nowy system operacyjny Huawei. Jeżeli to prawda, szanse jego udanego debiutu na rynku znacząco rosną.
Zobacz wideo

Huawei cały czas deklaruje, że chce dogadać się z Amerykanami i dalej współpracować z ich firmami, w tym korzystać z Androida i uczestniczyć w jego dalszym rozwoju. Ale nie ma stuprocentowej pewności, że tak się stanie, i to jeszcze w miarę szybko. Dlatego firma pracuje między innymi nad własnym systemem operacyjnym, który może zastąpić ekosystem zbudowany przez Google’a.

Nazywać się ma Hongmeng. Huawei od mniej więcej miesiąca zastrzega tę nazwę w urzędach patentowych na całym świecie.

Z wcześniejszych przecieków wiadomo też, że prace nad systemem rozpoczęły się już kilka lat temu. Hongmeng ma pozwalać uruchamiać aplikacje napisane dla Androida oraz może pracować na różnych urządzeniach - smartfonach, tabletach, laptopach i smartwatchach.

Teraz do tych informacji doszły nowe - bardzo ważne. Global Times twierdzi, że system może być nawet do 60 proc. szybszy od Androida i - co jeszcze ważniejsze - jest już testowany przez chińskiego giganta technologicznego Tencent oraz znanych producentów komórek - Xiaomi, Oppo i Vivo. Nad planowanym debiutem pracuje też duży, niewymieniony z nazwy, chiński operator telekomunikacyjny.

Czytaj więcej: "FT": Google staje w obronie Huawei! Gigant chce przekonać Trumpa do wycofania się z zakazu współpracy

Jaki będzie pierwszy telefon z systemem Hongmeng?

Wszystko to sugeruje, że Hongmeng jest już na końcowym etapie produkcji - system może zadebiutować już jesienią i Global Times spekuluje, że stać się to może równocześnie z premierą smartfonu Huawei Mate 30 lub modelu Huawei P40.

To wszystko całkiem możliwe, ale pod warunkiem, że wcześniej faktycznie Chińczykom nie uda się przekonać Białego Domu do wykreślenia Huawei z czarnej listy amerykańskiego Departamentu Handlu. Jeżeli to się jednak powiedzie, wtedy debiut systemu Hongmeng może być odłożony w czasie. Wątpliwe jednak, by projekt był całkowicie anulowany.

Chińczyków bardzo boli bowiem duże uzależnienie od amerykańskich firm technologicznych i decyzji Białego Domu. Gdyby Huawei był mniejszą firmą, amerykańskie sankcje by ją już doprowadziły na krawędź upadku. Dlatego Huawei i jego partnerzy zrobią wiele, by głęboka zależność od amerykańskich dostawców nie trwała długo. Współpraca Huawei z innymi chińskimi firmami nad rozwojem systemu Hongmeng to bardzo znaczący krok w tym kierunku i zarazem szansa na jeszcze większe ich zyski.

Być może i my na tym zyskamy - większa konkurencja na rynku praktycznie zawsze przekłada się na wyższą jakość produktów i ich niższe ceny.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o: