ING Bank Śląski ostrzega przed trojanem. Podmienia numer konta. "Na ekranie tego nie widać"

ING Bank Śląski ostrzega swoich klientów przed złośliwym oprogramowaniem, które podczas zlecania przelewu podmienia numer rachunku. Co gorsza, na ekranie komputera tej zmiany nie widać.

Jak informuje ING Bank Śląski, komputery klientów mogą być infekowane za pośrednictwem fałszywych maili dotyczących np. zaległych płatności lub urzędniczych ponagleń. Do wiadomości dołączony jest załącznik, po otwarciu którego na komputerze instaluje się szkodliwe oprogramowanie.

Trojan uaktywnia się w momencie logowania do bankowości internetowej na komputerze. W trakcie realizacji przelewu podmienia numer konta odbiorcy na rachunek bankowy używany przez cyberprzestępców. Co gorsza, nawet najbardziej uważny internauta może zostać oszukany, gdyż zmiany numeru konta nie widać na ekranie komputera. "Zmiana dotyczy informacji, które przeglądarka wysyła do banku" - tłumaczy ING Bank Śląski.

Mamy więc do czynienia ze "sprytniejszym" wirusem niż kilka lat temu - gdy numer rachunku był podmieniany w schowku podczas kopiowania, tzn. użytkownik kopiował numer rachunku odbiorcy, ale wklejał w formatce przelewu już numer konta oszustów. To od tamtej pory banki przy wklejaniu numeru konta każą np. samodzielnie wprowadzić dwie pierwsze cyfry.

Jak bronić się przed cyberprzestępstwami? Uniwersalną poradą jest przede wszystkim starać się minimalizować ryzyko oszustwa, m.in. nie otwierając wiadomości nieznanego pochodzenia i dołączonych do nich załączników, stosując aktualne oprogramowanie antywirusowe czy uważnie czytając treści SMS-ów autoryzacyjnych. Warto także regularnie rzucać okiem do historii transakcji by zweryfikować, czy nie ma tam żadnej podejrzanej operacji. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (85)
ING Bank Śląski ostrzega przed trojanem. Podmienia numer konta. 'Na ekranie tego nie widać'
Zaloguj się
 • bosmak

  Oceniono 17 razy 15

  Zawsze sprawdzajcie treść SMSa autoryzującego. Tam będzie fragment rachunku, który dostał serwer - jeżeli coś go podmieniło, to będzie ten podmieniony.

 • spamboy

  Oceniono 25 razy 13

  No dobra, ale tak na logikę, to za zabezpieczenie transakcji ODPOWIEDZIALNY jest BANK. Jeśli nie są w stanie dostarczyć usługi powszechnej i bezpiecznej, to nie powinni jej udostępniać.

  To jakby producent sejfów postawił prze kupującym warunek: sejf jest bezpieczny gdy nie zbliża się doń złodziej, a obowiązkiem nabywcy jest chronić sejf przed złodziejem.

  Może jestem inny, ale wyraźnie COŚ TRZESZCZY W TEJ RZECZYWISTOŚCI...

 • hana_gd

  Oceniono 13 razy 11

  Strach się bać. Niedługo najbezpieczniejsza znowu stanie się skarpeta :(.

 • vanlig

  Oceniono 12 razy 10

  Pytanie zadawane setki razy: Dlaczego nie można złapać właściciela konta o tym zmienionym numerze?

 • zetpaw

  Oceniono 8 razy 2

  Mnie podmienili numer stanika, cycki mnie bolały tydzień ale się połapał!

 • billyboy1943

  Oceniono 6 razy 2

  na ekranie może nie widać ALE NA sms-e widać Z PEWNOŚCIĄ!! ŚMIERĆ FRAJEROM!!

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 1 raz 1

  dlaczego ilustracją artykułu jest MacBook, którego te wirusy nie dotyczą?

 • pankrzysiek

  Oceniono 3 razy 1

  Idzmy dalej zlikwidacja gotowki, Cypr pokazal ze mozna nacjonalizowac srodki na kontach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX