Rynek pracy "naprawi" bykowe? Rząd nie sprowadzi "obcych kulturowo" cudzoziemców

Z niejawnego rządowego dokumentu, do którego dotarła "Rzeczpospolita", wiadomo w jaki sposób rząd chce poradzić sobie z problemami braku rąk do pracy w Polsce. Nie będzie masowego sprowadzania "obcych kulturowo" pracowników z dalekich krajów. Problemy na rynku pracy mogą częściowo sfinansować bezdzietni.
Zobacz wideo

W 2030 roku w Polsce może zabraknąć cztery miliony pracowników. Dzięki "Rzeczpospolitej", która dotarła do niejawnego rządowego dokumentu, wiemy, w jaki sposób rząd PiS może chcieć poradzić sobie z tym wyzwaniem. 

Nie będzie nim sprowadzanie do pracy siły roboczej z dalekich, często egzotycznych krajów. 

W jednolitym narodowościowo polskim społeczeństwie potrzeba zrozumienia i akceptacji cudzoziemców występuje w ograniczonym zakresie, bo bywa, że wnoszą oni nie zawsze zrozumiałe elementy obyczajowe, odmienne od naszej tradycji, kultury, wartości, historii i religii.

- stwierdza Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które według dziennika jest autorem projektu.  

Rząd liczy na to, że pracowników uda się znaleźć m.in. wśród osób w wieku ponad 50 lat, trwale nieaktywnych zawodowo, a nawet wracających z Zachodu rodaków oraz powracających do ojczyzny repatriantów.

Czytaj też: FOR krytycznie o "500 plus". Kosztowny, źle adresowany, wymaga pilnych zmian. "Program jest marnotrawstwem"

"Bykowe", czyli podatek od bezdzietnych

Rządowy projekt przewiduje też możliwość wprowadzenia innych rozwiązań. Trudną sytuację na rynku pracy mogą częściowo naprawić osoby bezdzietne, które mają płacić wyższe podatki. W dokumencie wymieniono bowiem europejskie kraje, które takie rozwiązanie stosują - są nimi m.in. Niemcy i Francja. Możliwe więc, że wkrótce w Polsce podatki zostaną rozszerzone o - tzw. "bykowe". Pod tą nazwą obciążenie występowało bowiem w czasach PRL.

Pomysł nie byłby zupełnie nowym - w zeszłym roku w rozmowie z "Faktem" przedstawił go Artur Soboń, ówczesny wiceminister resortu infrastruktury. "Prywatnie uważam, że takie osoby (bezdzietni single - red.) powinny płacić „bykowe”, bo to by skłoniło ich do założenia rodziny" - powiedział. Serwis Money szacował wówczas liczbę osób potencjalnie objętych nową daniną na od 2 do 4 milionów osób. Zgodnie z ostatnimi oficjalnymi danymi liczba osób pracujących w Polsce wynosi 16 mln. Podatek mógłby więc dotknąć nawet jednej czwartej. 

Więcej o: