CBA zatrzymało 9 osób. "Usiłowanie oszustwa na szkodę PKP PLK na ponad miliard złotych"

CBA zatrzymało dziewięć osób w związku z próbą utrudniania przetargu ogłoszonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Postępowanie prowadzone przez CBA dotyczy zamówienia za ponad miliard złotych.
Zobacz wideo

Katowickie CBA zatrzymało dziewięć osób podejrzewanych o oszustwo w związku z przetargiem na rzecz PKP PLK. Wartość ewentualnej umowy jest wyjątkowo wysoka, bo wynosi ok. miliarda złotych. Zamówienie miało dotyczyć systemu kontroli bezpiecznej jazdy pociągów - funkcjonującego na terenie całej UE.

Jak wyjaśnił portalowi tvp.info rzecznik CBA Temistokles Brodowski "wśród dziewięciu zatrzymanych są kierownik Zakładu Instytutu Łączności we Wrocławiu i jego zastępca, oraz pięciu przedstawicieli spółki, która starała się uzyskać kontrakt oraz radca prawny i przedsiębiorca, który współpracował ze spółką".

Czytaj też: CBŚP rozbiło gang fałszujący cukier. Wśród zatrzymanych jest były poseł

Zatrzymani są podejrzewani "o podjęcie próby utrudnienia zamówienia publicznego, usiłowanie oszustwa na szkodę PKP PLK S.A. na ponad miliard złotych, a także podjęcie próby działania na szkodę konkurencyjnego oferenta, a w przypadku funkcjonariuszy publicznych – pracowników Instytutu Łączności, także przekroczenie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych" - podaje CBA w komunikacie. 

Według informacji od CBA, zatrzymane osoby mają trafić do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu i tam usłyszeć zarzuty.

Więcej o: