Masz radio w leasingowanym samochodzie? Zapłacisz za to podatek

Naczelny Sąd Administracyjny wydał jednoznaczny wyrok - abonament za radio w leasingowanym samochodzie musi zapłacić osoba, która wzięła samochód w leasing.
Zobacz wideo

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczy przedsiębiorcy, który wziął w leasing 49 samochodów. Nie płacił jednak abonamentu RTV, przez co został obciążony karą w wysokości 9,5 tys. zł. Mężczyzna skierował sprawę do sądu, a następnie odwoływał się od skazującego go wyroku. Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który stwierdził, że abonament RTV płaci ten, kto odbiornik radiowy posiada, bez względu na to, czy go używa - relacjonuje portal money.pl

Słuchasz, czy nie - musisz zapłacić. Stanowisko NSA jest jednoznaczne

Podobny wyrok zapadł w 2016 roku. Wówczas o wycofanie nałożonej kary starał się przedsiębiorca, który nie zarejestrował dziesięciu radioodbiorników. Naczelny Sąd Administracyjny uznał wówczas, że abonament RTV to przymusowe, bezzwrotne świadczenie publicznoprawne służące realizacji konstytucyjnych zadań państwa - pisze "Rzeczpospolita"

Przypomnijmy, że posiadacz sprawnego odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego ma obowiązek zarejestrować go na poczcie w ciągu 14 dni od nabycia. Bez względu na to, czy dana osoba używa odbiornika czy też nie, musi płacić abonament RTV. Opłata miesięczna za radioodbiornik to 7 zł, za pół roku - 39,90 zł, a za rok - 75,60 zł.

Więcej o: