Kulczykowie najbogatsi w Polsce. Klanów mających miliardy nie brakuje. Na czym się dorobili?

Rodzina Kulczyków ma największy majątek w Polsce - szacowany na 15,7 mld zł. Czy to dużo? Odpowiedzią niech będzie informacja, że łączny majątek pozostałych klanów na podium jest jedynie odrobinę większy. Na liście "Wprost" nie brakuje jednak innych znanych nazwisk.
Zobacz wideo

Grażyna, Dominika i Sebastian Kulczyk to najbogatsza rodzina w Polsce - wynika z najnowszego rankingu "Wprost". Spadkobiercy Jana Kulczyka mogą pochwalić się majątkiem wartym 15,7 mld zł - są kojarzeni z chemicznym gigantem Ciech S.A., Autostradą Wielkopolską czy Polenergią.

O skali zamożności Kulczyków świadczy fakt, że klany zajmujące drugie i trzecie miejsce łącznie mają majątek tylko 300 mln zł większy. 

I tak, Zygmunt Solorz, wraz ze swoimi dziećmi, Aleksandra, Tobiasem i Piotrem, mają "na kontach" 10,1 mld zł. Najważniejszym składnikiem majątku pozostaje Cyfrowy Polsat, który łączy w sobie telewizję oraz jeden z największych polskich telekomów - Plus. Z kolei rodzina Staraków, ostatnia na podium, jest wyceniana na 5,9 mld zł. Najcenniejszym "skarbem" Staraków jest Polpharma, producent leków, którego historia sięga roku 1935. 

Czytaj też: Rekordowa liczba Polaków wśród największych bogaczy świata. Jest na niej aż sześć nazwisk

Miejsce czwarte w zestawieniu "Wprost" zajmuje rodzina Juroszków, której majątek - m.in. firma deweloperska Atal oraz firma bukmacherska STS, wart jest 3,5 mld zł. Piąty w zestawieniu jest Antoni Ptak z szóstką swoich dzieci, zarządzający olbrzymim centrum handlowym Ptak City.

Najbogatsze rodziny w Polsce. Przedstawiciele różnych branż

Kto jest na pozostałych miejscach rankingu gazety? Ćwikowie zarządzający meblarską Agatą pochwalić mogą się majątkiem wartym 2,3 mld zł. Rodzina Woźniaków, właściciele kurzych ferm i producenci paszy, na koncie ma 2,1 mld zł.  Komorowscy, z dwoma miliardami na koncie, kierują Bakomą

Majątek mniejszy niż 2 mld zł mają m.in. Furmanowie, stojący za producentem leków i suplementów Aflofarmem. Henryk, Sławomir, Łukasz i Tomasz Stokłosa zarządzają natomiast majątkiem wartym 1,5 mld zł. W jego skład wchodzą zakłady mięsne i zakład utylizacji odpadów. 

Wielkim bogactwem pochwalić mogą się też m.in.  Mokryszowie, właściciele marki Mokate czy Ziajowie, stojący za kosmetycznym imperium.

Więcej o: