Ursula von der Leyen chce płacy minimalnej w Unii Europejskiej. Sprawdzamy, jak jest teraz

Kandydatka na przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w liście do eurodeputowanych przedstawiła swoje najważniejsze pomysły i deklaracje. Chce m.in. wprowadzenia "sprawiedliwej płacy minimalnej" dla każdego pracownika w Unii Europejskiej.

We wtorek ok. godziny 18.00 w Parlamencie Europejskim odbędzie się głosowanie nad kandydaturą Niemki Ursuli von der Leyen na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej. Wcześniej von der Leyen przedstawi podczas debaty swój program. Wiele jednak napisała już w poniedziałkowym liście do eurodeputowanych z frakcji socjalistów i liberałów (czyli drugiej i trzeciej największej grupy w europarlamencie), zabiegając o ich poparcie.

W liście von der Leyen poruszyła kwestie od praworządności, przez migracje, po kwestie społeczne, klimatyczne i brexit.

Sprawiedliwa płaca minimalna

Niemka opowiedziała się m.in. za wprowadzeniem w Unii Europejskiej minimalnego gwarantowanego wynagrodzenia, pisząc, że "każdy pracownik w UE miałby sprawiedliwą płacę minimalną, która pozwalałaby mu na godne życie w jego kraju".

Jak wynikało z sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej", Gazeta.pl i TOK FM przeprowadzonego przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, ponad połowa Polaków (51 proc.) chce regulacji płac minimalnych przez Brukselę. Jednak osób z przeciwnym zdaniem też jest wiele - aż 42 proc.

Regulowanie płac minimalnych w krajach UERegulowanie płac minimalnych w krajach UE Marta Kondrusik/Gazeta.pl

Warto jednak nie mieć złudzeń - ani von der Leyen, ani inni ważni politycy unijni nie mówią o jednej płacy minimalnej dla wszystkich krajów Unii. Wprowadzenie takiego jednolitego najniższego wynagrodzenia we wszystkich państwach unijnych byłoby mało możliwe, jeśli wziąć pod uwagę różnice w rozwoju gospodarczym krajów zachodnich i członków UE z naszego regionu Europy.

Przewija się jednak temat ustalenia poziomu płacy minimalnej w odniesieniu do przeciętnego wynagrodzenia w danym kraju albo mediany płac.

Płace minimalne ustalają 22 państwa UE (nie mają ich Austria, Cypr, Dania, Finlandia, Włochy i Szwecja). W Polsce minimalne wynagrodzenie jest wciąż jednym z najniższych na tle innych krajów unijnych.

Płace minimalne w krajach UEPłace minimalne w krajach UE Marta Kondrusik/Gazeta.pl

Czego jeszcze chce von der Leyen?

Ursula von der Leyen opowiada się także za bardziej ambitną polityką klimatyczną. Kandydatka na przewodniczącą Komisji napisała, że do 2030 roku redukcja emisji CO2 powinna wynieść co najmniej 50 procent, a ona sama zamierza podwyższyć ten cel do 55 procent. Obecne zobowiązania Unii to 40-procentowa obniżka emisji dwutlenku węgla.

W sprawie brexitu Niemka napisała, że jeśli potrzeba będzie więcej czasu na rozmowy Brukseli z Londynem, to poprze opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Zapowiedziała, że po brexicie będzie za ambitnym i strategicznym partnerstwem.

Jeśli chodzi o praworządność, to von der Leyen powtórzyła to, co mówiła deputowanym już wcześniej: jest zwolenniczką dodatkowego mechanizmu, który miałby polegać na corocznych raportach na temat przestrzegania zasad państwa prawa we wszystkich krajach członkowskich, a nie tylko w wybranych państwach. Nowe jest natomiast jej stanowisko w sprawie migracji. W liście do europosłów opowiedziała się za dokończeniem reformy prawa azylowego z nowym podziałem obciążeń między państwa członkowskie. Do tej pory z powodu sporów o system relokacji, nie udało się unijnym krajom uzgodnić wspólnego stanowiska.

Von der Leyen nie jest pewna wyniku głosowania

Wtorkowe głosowanie nad kandydaturą Ursuli von der Leyen wcale nie jest formalnością. Rezultat jest sprawą otwartą. Za Niemką mają głosować ludowcy (największa frakcja w PE), ale przeciw m.in. Zieloni, którzy zarzucają kandydatce bierność wobec zmian klimatycznych. Liberałowie swoją decyzję uzależniają między innymi od strategii niemieckiej minister w sprawie praworządności w krajach unijnych. Zdaniem liberałów na kraje łamiące zasady rządów prawa powinny być nakładane sankcje. Konserwatyści oczekują od nowej szefowej komisji, że wstrzyma procedurę kontroli praworządności.

Również z innego powodu kandydatka na szefową komisji nie może być pewna głosów konserwatystów. W poniedziałek komisja zatrudnienia nie poparła przedstawicielki tej frakcji, byłej premier Beaty Szydło na stanowisko przewodniczącej. Według europosłanki PiS-u, Beaty Mazurek, stało się to wbrew umowie między grupami. "Skoro podczas dwóch głosowań w komisji złamana została umowa, to jutro też może umowa zostać złamana. Zobaczymy, sytuacja jest ciekawa" - mówiła była rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości. 

Więcej o:
Komentarze (48)
Ursula von der Leyen chce płacy minimalnej w Unii Europejskiej. Sprawdzamy, jak jest teraz
Zaloguj się
 • kukimonster-online

  Oceniono 5 razy 5

  Na pewno nie bedzie to jedna stawka w całej UE. Bo musieli by ją podciągnąć do poziomu Luksemburga. Przeciez nie obniżą tam albo w Irlandii by podwyższyć w Polsce.

 • race444

  Oceniono 6 razy 4

  Jezeli ktos nie ma pojecia na 3 tematy: polityka, gospodarka i finanse to nie powinien wogole japy otwierac. W Polsce mamy tylko zachodnie montownie i powiedzmy, ze ty zarobisz tyle co Niemiec to zapewniam cie , ze tylko raz bo za 2-3 tygodnie twoja fabryka bedzie zamknieta i przeniesiona do kraju gdzie robol zarobi 400-500 euro

 • drbob20

  Oceniono 10 razy 4

  jesli nie von der leyen to prawdopodobnie dunka vestager bo watpliwe zeby odkopali manfreda webera. tak czy inaczej pisdactwo zostanie otoczone kordonem sanitarnym zeby nie rozprzestrzenialo zarazy w EP.

 • baby1

  Oceniono 6 razy 2

  Aby w całej Unii była taka sama płaca minimalna, Unia musiałby być jednym państwem. W ostateczności jest to do zrealizowania w ramach starej unii, pomijając biedniejsze kraje Europy Południowej. Krótko mówiąc Pani van der coś tam sugeruje Europę dwóch prędkości i to jedną z prędkością TGV, a drugą tramwaju.

 • elq_1

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego w porównaniach są płace BRUTTO a nie to co "na rękę"? Bo Polska znalazłaby się w czarnej doopie?

 • andrzejlang

  Oceniono 9 razy 1

  Szkoda słów. Zróbmy minimalną pensję 3000 euro dla wszystkich, dlaczego tylko 1000. Lobbing w pełnej krasie. Koncerny biją bravo, nikt nie ma szans na konkurencję w takich warunkach.

 • blue-sky-0

  Oceniono 3 razy 1

  myślę że osoby udzielające odpowiedzi w badaniu sądziły, że chodzi o jednakową płace minimalną w całej unii - na zasadzie - dlaczego zarabiam mniej niż Niemiec?

 • kamuimac

  Oceniono 19 razy 1

  bardzo dobry pomysł - skonczy sie zaraz januszowanie i konkurowanie niewolniczą siłą roboczą. uważam że w całej unii powinna byś taka sama pensja minimalna na poziomie około 1000 euro .

 • topoco

  0

  W tej sponiewieranej kryzysem i posiadaniem euro Grecji płaca minimalna wynosi 684 Euro o 31% więcej niż w RP. A naród nie chce euro.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX