Ulga dla 2 milionów osób. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zerowym PIT dla młodych

Prezydent podpisał ustawę o zerowym PIT, którą Sejm przyjął na początku lipca. Nowe przepisy wejdą w życie od 1 sierpnia 2019 roku.
Zobacz wideo

Ustawa zakłada, że osoby do 26. roku życia, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub zlecenia i osiągają dochody roczne mieszczące się w pierwszym progu podatkowym, nie będą płacić podatku PIT. Ulga nie dotyczy pracowników zatrudnionych na umowie o dzieło.

Rząd zakłada, że z ulgi skorzysta ponad 2 miliony młodych ludzi. 

Ustawą zostaną objęte osoby, których roczny dochód nie przekroczy 85 528 złotych w roku podatkowym. Limit w tej wysokości będzie obowiązywał od 2020 roku. Jeśli chodzi o dochody uzyskane w tym roku, będzie on wynosił niewiele ponad 35 636,67 zł (czyli 5/12 limitu rocznego), gdyż ustawa wejdzie w życie 1 sierpnia. 

Młodzi zyskają ulgę już w tym roku, ale w portfelu poczują ją dopiero od początku 2020 r. Do końca 2019 r. zaliczki na podatek dochodowy będą odprowadzane tak jak obecnie. Wyjątek to sytuacja, kiedy pracownik złoży u pracodawcy wniosek o niepobieranie zaliczek na podatek.

Od 2020 r. zwolnienie młodych osób z podatku PIT będzie już automatycznie uwzględnione przy wyliczaniu zaliczek na podatek, a więc wyższe będą dochody "na rękę". 

Zerowy PIT. Młodzi zyskują, samorządy mają problem

Młodzi skorzystają, ale problem z nowym prawem mają samorządy, której jak pisaliśmy w środę rano boleśnie zmianę odczują - to właśnie do nich jest bowiem przekazywana część pieniędzy z PIT. Decyzję o ograniczeniu inwestycji i wydatków bieżących podjął już, jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", Kraków.  

- PIT ma znaczenie dla budżetów wszystkich gmin, więc decyzje rządu sprawią, że ubytek nastąpi wszędzie. I to w okresie, w którym zatrważająco rosną nam koszty. Wzrost kosztów, które ponoszą samorządy jest wyższy niż to, co zyskiwaliśmy w ostatnich latach w związku ze zwiększeniem wpływów z PIT - powiedział Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich. Więcej przeczytasz w artykule: Piątka Kaczyńskiego zmusza samorządy do cięć. "I to w okresie, w którym zatrważająco rosną nam koszty".

Więcej o: