Ulga dla 2 milionów osób. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zerowym PIT dla młodych

Prezydent podpisał ustawę o zerowym PIT, którą Sejm przyjął na początku lipca. Nowe przepisy wejdą w życie od 1 sierpnia 2019 roku.
Zobacz wideo

Ustawa zakłada, że osoby do 26. roku życia, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub zlecenia i osiągają dochody roczne mieszczące się w pierwszym progu podatkowym, nie będą płacić podatku PIT. Ulga nie dotyczy pracowników zatrudnionych na umowie o dzieło.

Rząd zakłada, że z ulgi skorzysta ponad 2 miliony młodych ludzi. 

Ustawą zostaną objęte osoby, których roczny dochód nie przekroczy 85 528 złotych w roku podatkowym. Limit w tej wysokości będzie obowiązywał od 2020 roku. Jeśli chodzi o dochody uzyskane w tym roku, będzie on wynosił niewiele ponad 35 636,67 zł (czyli 5/12 limitu rocznego), gdyż ustawa wejdzie w życie 1 sierpnia

Młodzi zyskają ulgę już w tym roku, ale w portfelu poczują ją dopiero od początku 2020 r. Do końca 2019 r. zaliczki na podatek dochodowy będą odprowadzane tak jak obecnie. Wyjątek to sytuacja, kiedy pracownik złoży u pracodawcy wniosek o niepobieranie zaliczek na podatek.

Od 2020 r. zwolnienie młodych osób z podatku PIT będzie już automatycznie uwzględnione przy wyliczaniu zaliczek na podatek, a więc wyższe będą dochody "na rękę". 

Zerowy PIT. Młodzi zyskują, samorządy mają problem

Młodzi skorzystają, ale problem z nowym prawem mają samorządy, której jak pisaliśmy w środę rano boleśnie zmianę odczują - to właśnie do nich jest bowiem przekazywana część pieniędzy z PIT. Decyzję o ograniczeniu inwestycji i wydatków bieżących podjął już, jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", Kraków.  

- PIT ma znaczenie dla budżetów wszystkich gmin, więc decyzje rządu sprawią, że ubytek nastąpi wszędzie. I to w okresie, w którym zatrważająco rosną nam koszty. Wzrost kosztów, które ponoszą samorządy jest wyższy niż to, co zyskiwaliśmy w ostatnich latach w związku ze zwiększeniem wpływów z PIT - powiedział Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich. Więcej przeczytasz w artykule: Piątka Kaczyńskiego zmusza samorządy do cięć. "I to w okresie, w którym zatrważająco rosną nam koszty".

Więcej o:
Komentarze (53)
Ulga dla 2 milionów osób. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zerowym PIT dla młodych
Zaloguj się
 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 13 razy 13

  Jakby mu Kaczyński kazał podpisać wyrok śmierci na samego siebie to i to by podpisał.

 • Komen Tator

  Oceniono 12 razy 12

  Czy faworyzowanoe jednej grupy społecznej jest zgodna z konstytucją?
  Zaraz zaraz jaka konstytucja, kto by to czytał/sprawdzał.Andrzej D. podpisze WSZYSTKO!!!!

 • amsterdam66

  Oceniono 11 razy 11

  Zerowe umysły rządzących.

 • jan-ru

  Oceniono 13 razy 11

  A czego on nie podpisze od Jarka?cienias.

 • EUGENIUSZ GRZESZCZYK

  Oceniono 14 razy 10

  Znów oszukują młodych-nie zapłacą podatku,ale za to pełną składkę zdrowotną, ponieważ nie będą mogli odliczyć jej od podatku.I na tym zarobi Matoluszek.

 • realistas

  Oceniono 9 razy 9

  Niezgodna z konstytucją, ale Duda nie zna konstytucji.

 • jurostach

  Oceniono 11 razy 9

  W ten sposob PiS - da chce zniszczyc znienawidzone samorzady!

  Pamietacie wyborcze haslo PiS - dy?
  "Polska w ruinie!"

  No i realizuja to haslo, dojac ten kraj bez opamietania...

  Rozdajac prezenty, na ktore nie stac bardzo stabilne gospodarki...

  To nie tylko kielbasa wyborcza, to celowe niszczenie kraju, tego kraju!

 • d_ost

  Oceniono 13 razy 9

  To prawdziwa specjalność tego rządu: fundować różne plusy na koszt kogo innego. Samorządy sfinansują obniżkę pit dla młodych, duże sklepy wsparcie dla niepełnosprawnych, samorządy deformę oświaty. Co następne?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX