Cztery województwa do likwidacji? To możliwe, choć jeszcze nie teraz

W 2050 r. w czterech województwach w Polsce będzie mieszkać po mniej niż 1 mln osób - wynika z prognozy GUS. Chodzi o województwa: podlaskie, świętokrzyskie, lubuskie i opolskie. W tym ostatnim już mieszka mniej. To może rodzić pomysły zmian w podziale administracyjnym kraju.

O takiej ewentualności mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego. Zwraca uwagę na już trwający spadek liczby ludności w kilku regionach Polski.

Czy będą w perspektywie 15–20 lat zamieszkiwane przez liczbę ludności wystarczająco dużą, aby spełnić wymogi racjonalności utrzymywania całej sieci podległych samorządowi regionalnemu i wojewodzie instytucji obsługujących mieszkańców danego terenu? Obawiam się, że nie

- mówi prof. Szukalski. 

Czytaj więcej: 500 plus nie wpływa na decyzje prokreacyjne Polaków? Spadek urodzeń. "Wręcz tąpnięcie"

Polska się wyludnia

Według danych GUS, w 2019 rok Polska weszła z nieco ponad 38,4 mln mieszkańców. Najwięcej osób mieszka w województwie mazowieckim (ok. 5,4 mln mieszkańców) i śląskim (ok. 4,5 mln), najmniej w opolskim (986,5 tys.) i lubuskim (ok. 1,014 mln). 

Z prognozy gospodarstw domowych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2050 r. może nas być w całej Polsce nawet o ok. 4,7 mln mniej - ok. 33,7 mln osób. Wyludniać mają się wszystkie województwa w Polsce bez wyjątku, ale w niektórych ubytek może być szczególnie dotkliwy, rzędu 20-25 proc.

.. .

Warto też zwrócić uwagę, że cztery z obecnych 16 województw - podlaskie, świętokrzyskie, lubuskie i opolskie - będą mieć w 2050 r., według prognozy GUS, mniej niż milion mieszkańców. Województwo opolskie już ma. 

Likwidacja województw - temat, który powraca

Choć temat likwidacji tego województwa czasem pojawia się w przestrzeni publicznej, to jednak raczej lokalnie. Także kwestia podziału innych województw nie jest podejmowana, częściej już mówi się np. o powstaniu nowego - środkowopomorskiego czy warszawskiego. Nie da się jednak wykluczyć, że wraz z wyludnianiem się Polski nie powróci pomysł zmniejszenia liczby województw.

Warto przypomnieć, że pierwotnie w ramach reformy podziału administracyjnego z 1999 r. takich autonomicznych regionów miało być 12 (a wcześniej wręcz były idee 8 województw). Wobec m.in. lokalnych nacisków  oraz sporów w rządzie co do kształtu reformy, ostatecznie zdecydowano się na 16 województw.

Czytaj też: Wielu miastom w Polsce grozi wyludnienie. Niektóre z nich do 2050 roku mogą stracić połowę mieszkańców

Więcej o:
Komentarze (160)
Cztery województwa do likwidacji? To możliwe, choć jeszcze nie teraz
Zaloguj się
 • habib78

  Oceniono 39 razy 27

  a ja mogę się założyć, że w 2050 województw będzie więcej. Z racji tęsknoty wyborców plus za komuną to stawiam na 49.
  Bo jak już nie będzie czego obiecywać i z czego rozdawać to z Sieradza, Skierniewic czy Krosna, można będzie zrobić miasto wojewódzkie. A przy okazji będziemy mieli 49 wojewodów z nominacji władzy centralnej.

 • pardonsik

  Oceniono 40 razy 22

  takie Opolskie nigdy nie powinno powstać ... Ale ktoś miał pijany sen i radosną twórczość jakiś zgniłych układów i powstało coś co nie istniało i nie istnieje.

 • byrcyn11

  Oceniono 27 razy 19

  Polska powinna być podzielona na regiony (coś jak niemieckie Landy). W każdym powinno być inne prawo ze względu na światopogląd mieszkańców; np. w sprawie aborcji, In-vitro, świąt kościelnych, handlu w niedzielę, itp.

 • fibius

  Oceniono 28 razy 12

  W USA jeden stan ma 0,5 mln, drugi 30 mln i nikt nie myśli o rewolucji.

 • junk92508

  Oceniono 13 razy 11

  Logika normalna mówi o kilku silnych województwach.

  Logika polityczna będzie ich tworzyc coraz więcej.

  Wojewodztwa normalnie sa po to by pewne uslugi jak specjalistyczne szpitale czy kultura czy edukacja rozwijały sie na danym terenie. Obecnie polowa województw tak nie działa.

  Ludzie uciekają z tych "wojewodztw" i korzystaja z tych uslug w innych co jest jeszcze gorsze...

 • zakrzyczny

  Oceniono 10 razy 8

  Po wygranym piskonkursie nic nie stoi na przeszkodzie by zrobić 500 województw. Pięciuset wojewodów i odpowiednia liczba wice dla wiernych pretorian. Kota niech nie zapomni mianować senatorem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX