DNB Bank daje nawet 800 zł klientom, którzy odejdą. Osoby z kredytami mają obawy

DNB Bank Polska wycofuje się z obsługi klientów indywidualnych i płaci im nawet 800 zł, żeby tylko zamykali swoje produkty. Z osobami fizycznymi bank będzie miał do czynienia tylko przyjmując raty kredytów mieszkaniowych. Kredytobiorcy mają jednak wątpliwości co do zasad spłaty kredytu po zamknięciu konta, tym bardziej, że ich relacje z DNB Bank Polska od dawna są napięte. Bank tłumaczy nowe reguły spłaty kredytów.
Zobacz wideo

Jak pisaliśmy kilka dni temu, DNB Bank Polska od kilku miesięcy zachęca swoich klientów indywidualnych, aby ci... rezygnowali ze swoich kont, kart kredytowych czy ubezpieczeń. W ramach oferty aktualnej do 29 sierpnia br., jest w stanie zapłacić im za to nawet 800 zł. Bank informuje, że ta propozycja jest ostateczna, i kto z niej nie skorzysta (a dotąd nie zrobiło tego ponad 2 tys. osób), temu bank po prostu wyśle wypowiedzenia umów. 

Bank "pozbywa" się kont, kart i innych produktów dla klientów indywidualnych, bo chce się skupić na obsłudze dużych firm. Z osobami fizycznymi DNB Bank Polska będzie miał do czynienia tylko przyjmując płatność rat kredytów mieszkaniowych (których z oczywistych względów tak łatwo jak np. umowy o konto wypowiedzieć się nie da). 

Czytaj więcej: Bank już nie chce obsługiwać klientów. Daje nawet 800 zł, żeby rozwiązali umowy

DNB Bank otworzy rachunki techniczne dla kredytobiorców

Część osób spłacających w DNB Banku kredyt mieszkaniowy ma jednak wątpliwości co do tego, jak po zamknięciu konta będzie odbywała się spłata kredytu. Tym bardziej, że kredyty są zwykle walutowe (m.in. w euro), a zamknięciu ulegną także rachunki w walucie kredytu, umożliwiające spłatę zobowiązania z pominięciem wysokiego kursu banku.

DNB Bank wyjaśnia jednak, że klientom z kredytami walutowymi, po zamknięciu kont osobistych, otworzy rachunki techniczne. Zapewnia, że kredytobiorcy nie "nadzieją się" na spread.

Rachunki techniczne, które zostały otwarte dla klientów objętych ofertą specjalną są prowadzone dokładnie w takiej samej walucie, w jakiej dotychczas dokonywali spłaty kredytu. Oznacza to, że jeśli klient posiada produkt hipoteczny udzielony w walucie EUR i wybrał jako walutę spłaty kredytu również EUR, to nowy rachunek techniczny do spłaty jest otwarty w walucie EUR. Tym samym klient nie ponosi kosztów związanych z przewalutowaniem

- komentuje dla next.gazeta.pl Monika Indra, Dyrektor Departamentu Zarządzania Bankowością Detaliczną w DNB Banku Polska.

Rachunek techniczny banku jest bezpłatny, służy jedynie do obsługi spłaty rat produktu hipotecznego. Klient nie będzie mógł dokonywać przelewów, ustanawiać zleceń stałych, posiadać karty debetowej do tego rachunku. Każdy klient otrzyma również bezpłatny dostęp elektroniczny do rachunku technicznego, dzięki czemu będzie mógł sprawdzić saldo rachunku, zadłużenie kredytowe, harmonogram oraz historię spłat. Dodatkowo, za pośrednictwem tego narzędzia, będzie mógł przekazywać do banku wnioski i formularze

- dodaje Indra.

DNB Bank nadepnął na odcisk kredytobiorcom

Wątpliwości kredytobiorców i ich "ograniczone zaufanie" do działań DNB Banku nie są bezpodstawne.  Delikatnie rzecz ujmując, ich relacje z bankiem nie należą do najlepszych. Wszystko po tym, jak na przełomie 2014 i 2015 r. bank przeprowadził masową akcję podnoszenia oprocentowania ich kredytów. Dlaczego? Kredyty były udzielane w ramach promocji i ich obniżone oprocentowanie zależało od spełnienia konkretnych warunków, np. regularnych wpływów na konto. Takie oferty są powszechne i dziś. Jeśli klient nie spełnia warunków, oprocentowanie kredytu może wzrosnąć.

Tyle, że w opinii klientów (a także prawników ich reprezentujących, a potem również UOKiK) DNB Bank posunął się za daleko m.in. dlatego, że klientom bez np. stosownych wpływów na konto, od razu (bez ostrzeżenia i przypomnienia warunków promocji) podnosił oprocentowanie. Co więcej, robił to bezpowrotnie, czyli nawet, jeśli klient znów zaczął spełniać warunek promocji, i tak już do końca okresu spłaty (czasem kilkanaście czy kilkadziesiąt lat) musiał płacić wyższe odsetki. Część takich decyzji o podniesieniu oprocentowania była tym bardziej kontrowersyjna, że bank nie uznawał za "zasilenie rachunku" przelewu między dwoma kontami w DNB. Smaczku dodaje fakt, że niektóre "przewinienia" klientów miały miejsce np. w 2012 r., a bank o ukaraniu ich podwyżką oprocentowania zadecydował po 2-3 latach.

DNB Bank Polska pod koniec 2018 r. zawarł z UOKiK coś na kształt "ugody". Bank zobowiązał się m.in. do przywrócenia kredytobiorcom oprocentowania promocyjnego oraz zwrotu wszystkich pieniędzy pobranych wskutek stosowania wyższego oprocentowania (czyli wyższych rat). Problem w tym, że jeśli wczytać się w szczegóły decyzji urzędu, to okazuje się, że kredytobiorcy z DNB Banku mają prawo być nią rozczarowani, bo z powodu wyłączeń w niej zawartych wielu osób ona po prostu nie dotyczy. 

Zobacz wideo
Więcej o: