Notowania ropy runęły o 7 proc. po tweecie Donalda Trumpa. Mozolnie odrabiają straty [cena ropy, kurs ropy, ropa cena]

Ceny ropy naftowej na światowych rynkach gwałtownie spadły w czwartek wieczorem polskiego czasu. Donald Trump zagroził kolejnymi cłami na towary z Chin. To solidnie przestraszyło inwestorów. W piątek rano ropa już wyraźnie drożała, choć nie była to skala podobna do skali spadku z dnia poprzedniego.

Czwartkowy spadek kursu ropy był największy od ponad trzech lat. Notowania traciły nawet blisko 7 proc.

Ceny ropy mocno spadły

Notowana w Nowym Jorku ropa naftowa typu WTI spadała dokładnie o 6,7 proc., europejska ropa Brent (jest punktem odniesienia dla rynku ropy poza USA) traciła 5,6 proc. W piątek rano polskiego czasu ceny surowca zaczęły odbijać.

Notowania ropy WTI.Notowania ropy WTI. Źródło: investing.com

Notowania ropy Brent.Notowania ropy Brent. Źródło: investing.com

Donald Trump znów nastraszył

Ropa taniała już o ponad 3 proc. (z powodu środowej decyzji Fed), kiedy Donald Trump zatweetował na temat ceł. To spowodowało, że spadek pogłębił się gwałtownie. Prezydent USA zapowiedział, że od 1 września wprowadzi 10-procentowe cła na towary z Chin, które do tej pory nie są jeszcze cłami objęte. Wartość tych towarów to 300 mld dolarów. A już wcześniej Stany Zjednoczone nałożyły 25-procentowe cła na towary o wartości 250 mld dolarów. Trump wystosował groźbę wobec Pekinu zaledwie dzień po zakończeniu kolejnej rundy chińsko-amerykańskich negocjacji handlowych, które odbyły się w Szanghaju.

Giełdy także w dół

Po tweecie Trumpa traciły także indeksy giełdowe na Wall Street. Dow Jones zakończył czwartkową sesję spadkiem o 1,04 proc., S&P 500 stracił 0,90 proc., a Nasdaq 0,79 proc. Przecena w Europie w piątek przed południem była jeszcze głębsza. Niemiecki DAX tracił prawie 2,5 proc., francuski CAC 40 prawie 2,8 proc., a WIG20 w Warszawie 0,66 proc..

Zobacz wideo
Więcej o: