Notowania ropy runęły o 7 proc. po tweecie Donalda Trumpa. Mozolnie odrabiają straty [cena ropy, kurs ropy, ropa cena]

Ceny ropy naftowej na światowych rynkach gwałtownie spadły w czwartek wieczorem polskiego czasu. Donald Trump zagroził kolejnymi cłami na towary z Chin. To solidnie przestraszyło inwestorów. W piątek rano ropa już wyraźnie drożała, choć nie była to skala podobna do skali spadku z dnia poprzedniego.

Czwartkowy spadek kursu ropy był największy od ponad trzech lat. Notowania traciły nawet blisko 7 proc.

Ceny ropy mocno spadły

Notowana w Nowym Jorku ropa naftowa typu WTI spadała dokładnie o 6,7 proc., europejska ropa Brent (jest punktem odniesienia dla rynku ropy poza USA) traciła 5,6 proc. W piątek rano polskiego czasu ceny surowca zaczęły odbijać.

Notowania ropy WTI.Notowania ropy WTI. Źródło: investing.com

Notowania ropy Brent.Notowania ropy Brent. Źródło: investing.com

Donald Trump znów nastraszył

Ropa taniała już o ponad 3 proc. (z powodu środowej decyzji Fed), kiedy Donald Trump zatweetował na temat ceł. To spowodowało, że spadek pogłębił się gwałtownie. Prezydent USA zapowiedział, że od 1 września wprowadzi 10-procentowe cła na towary z Chin, które do tej pory nie są jeszcze cłami objęte. Wartość tych towarów to 300 mld dolarów. A już wcześniej Stany Zjednoczone nałożyły 25-procentowe cła na towary o wartości 250 mld dolarów. Trump wystosował groźbę wobec Pekinu zaledwie dzień po zakończeniu kolejnej rundy chińsko-amerykańskich negocjacji handlowych, które odbyły się w Szanghaju.

Giełdy także w dół

Po tweecie Trumpa traciły także indeksy giełdowe na Wall Street. Dow Jones zakończył czwartkową sesję spadkiem o 1,04 proc., S&P 500 stracił 0,90 proc., a Nasdaq 0,79 proc. Przecena w Europie w piątek przed południem była jeszcze głębsza. Niemiecki DAX tracił prawie 2,5 proc., francuski CAC 40 prawie 2,8 proc., a WIG20 w Warszawie 0,66 proc..

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (11)
Notowania ropy runęły o 7 proc. po tweecie Donalda Trumpa. Mozolnie odrabiają straty [cena ropy, kurs ropy, ropa cena]
Zaloguj się
 • bmk13

  Oceniono 8 razy 2

  Temu panu ktoś powinien odebrać dostęp do internetu

 • wojtek2784

  Oceniono 3 razy 1

  Ceny ropy spadły , a czy gaz skroplony zdrożał? To jest pytanie do polskich polityków?

 • Jan Winnicki

  Oceniono 7 razy 1

  Oczywiście nawet w przybliżeniu takich spadków cen na polandyjskich stacjach nie ma co się spodziewać. Co innego wzrostu. Ten był by natychmiastowy. Taki ch...owy polandyjski kapitalizm.

 • js08836

  Oceniono 4 razy 0

  Zapomniałem, jakie były motywy ataku na prezydenta Ronalda Reagana . Prezydent został postrzelony. Przeżył. To był chyba najlepszy prezydent USA od 1945 roku. Obecny, jest najgorszym.

 • z.04.2019

  Oceniono 2 razy 0

  zapewne zarobili ci, z którymi konsultowano wiadomość o nowych cłach,

 • berek-oberek

  Oceniono 9 razy -1

  Dać małpie brzytwę.

 • www.chinskibiznes.com

  Oceniono 2 razy -2

  Trumpa. Mozolnie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX