Poczta wkrótce zastąpi niektóre listy e-mailami. Ale nie pisma z sądu. "Zabawa" w awizo potrwa 10 lat

Jeszcze w tym roku mają zacząć się testy nowej usługi - E-Doręczenie. Ma ono w bardzo niedalekiej przyszłości zastąpić list polecony z ZUS-u czy innego urzędu. Konfederacja Lewiatan krytykuje projekt ustawy. Twierdzi, że Poczta, która ma być operatorem nowego systemu, będzie za droga.
Zobacz wideo

Ministerstwo Cyfryzacji informuje o postępach związanych z usługą, która ma uprościć komunikację pomiędzy wieloma urzędami a obywatelami. Chodzi o e-Doręczenia - usługę rejestrowanego doręczenia elektronicznego. Czyli o list polecony przesyłany e-mailem. 
 
Jak czytamy w oficjalnym komunikacie resortu przyniosłoby to wiele korzyści.

Zamiast wizyty w urzędzie lub osobistego odbierania listu poleconego mógł załatwić tę samą sprawę jednym kliknięciem myszy, bez względu na miejsce twojego aktualnego pobytu? Albo gdybyś zamiast posiadania wielu kont na różnych dedykowanych portalach administracji miał jedno miejsce do komunikacji ze wszystkimi podmiotami publicznymi? Nasz projekt ci to umożliwi.

Z wcześniejszych doniesień wynika, że największe szansę na zarządzanie nowym systemem ma Poczta Polska.

Konfederacja Lewiatan ma zastrzeżenia

Konfederacja Lewiatan sposób wprowadzania zmian krytykuje. I to z kilku względów. Organizacja podaje, że ceny za wysłanie "poleconego e-maila" będą kształtowały się na poziomie od 2 zł do 3,45 zł netto. za jedno e-doręczenie o pojemności 10MB. Zdaniem Konfederacji Lewiatan usługa powinna być być tańsza, a obecne rozwiązanie "jest niedozwoloną pomocą publiczną dla spółki Skarbu Państwa, co w średniej perspektywie, może oznaczać konieczność zwrotu uzyskanych kwot, a to prowadziłoby do dramatycznych konsekwencji".

Po drugie planowana rewolucja w e-doręczeniach ma nie obejmować sądów. "Największy polski nadawca tradycyjnych listów poleconych, a więc wymiar sprawiedliwości został wyłączony z obowiązku stosowania e-doręczeń aż do roku 2029 r." - stwierdza konfederacja. 

Czytaj też: Poczta Polska chce być jak Żabka lub Orlen. Wejdziemy z awizo, wyjdziemy z kanapką lub lodem

Lewiatan zwraca też uwagę, że e-doręczenia nie pomogą naprawić sytuacji Poczty. A ta ma olbrzymi udział w rynku usług pocztowych - jej przychody wynoszą 6,5 mld zł, a całej branży 9,5 mld, wliczając w to usługi kurierskie. Konfederacja Lewiatan apeluje o wstrzymanie prac nad projektem ustawy i wypracowaniem nowych rozwiązań - na co zwraca uwagę Wyborcza.pl.

Testy usługi mają się jednak rozpocząć jeszcze w tym roku, a system ma zostać wdrożony do roku 2022.