Ustawa jest ostatnią z pakietu 100 zmian dla firm przygotowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Według resortu PSA ma łączyć cechy spółki z o.o. (stosunkowo proste i mało kosztowne założenie, funkcjonowanie i likwidacja spółki) z zaletami spółki akcyjnej.
Tak naprawdę dla młodych przedsiębiorców zostaje stworzona ta nowa forma Prostej Spółki Akcyjnej - coś, czego jeszcze do tej pory w polskim systemie nie było
- powiedział 2 sierpnia prezydent podczas podpisywania noweli.
Jak zapewniała obecna podczas uroczystości podpisywania nowelizacji minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, największą zaletą PSA ma być prostota. Podkreśliła, że można ją założyć w ciągu 24 godzin - także przez Internet - a symboliczny kapitał na starty wynosi złotówkę. Resort przedsiębiorczości podkreśla, że PSA będzie oferować łatwiejsze dysponowanie środkami spółki ze względu na brak "zamrożonego" kapitału zakładowego.
Co więcej, PSA nie potrzebuje rady nadzorczej, a uchwały dot. działalności mogą być podejmowane poprzez pocztę elektroniczną lub wideokonferencję. Likwidacja PSA ma być ponadto przeprowadzana w uproszczony sposób.
Prosta Spółka Akcyjna to opcja zwłaszcza dla start-upów, które potrzebują finansowania zewnętrznego
- podsumowała minister Emilewicz.
Co do zasady PSA nie będzie miała statusu spółki publicznej, w związku z czym mają nie dotyczyć jej restrykcyjne obowiązki dla dotychczasowo definiowanych spółek. Akcje PSA nie będą notowane na giełdzie, choć aby wejść na giełdę, będzie można przekształcić w typową spółkę akcyjną.