Prezydent Duda puszcza oko do start-upów. Podpisał nowelę dot. Prostej Spółki Akcyjnej

Jak podała Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje m.in. wprowadzenie Prostej Spółki Akcyjnej (PSA).
Zobacz wideo

Ustawa jest ostatnią z pakietu 100 zmian dla firm przygotowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Według resortu PSA ma łączyć cechy spółki z o.o. (stosunkowo proste i mało kosztowne założenie, funkcjonowanie i likwidacja spółki) z zaletami spółki akcyjnej.

Tak naprawdę dla młodych przedsiębiorców zostaje stworzona ta nowa forma Prostej Spółki Akcyjnej - coś, czego jeszcze do tej pory w polskim systemie nie było

- powiedział 2 sierpnia prezydent podczas podpisywania noweli.

Prosta Spółka Akcyjna

Jak zapewniała obecna podczas uroczystości podpisywania nowelizacji minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, największą zaletą PSA ma być prostota. Podkreśliła, że można ją założyć w ciągu 24 godzin - także przez Internet - a symboliczny kapitał na starty wynosi złotówkę. Resort przedsiębiorczości podkreśla, że PSA będzie oferować łatwiejsze dysponowanie środkami spółki ze względu na brak "zamrożonego" kapitału zakładowego.

Co więcej, PSA nie potrzebuje rady nadzorczej, a uchwały dot. działalności mogą być podejmowane poprzez pocztę elektroniczną lub wideokonferencję. Likwidacja PSA ma być ponadto przeprowadzana w uproszczony sposób.

Prosta Spółka Akcyjna to opcja zwłaszcza dla start-upów, które potrzebują finansowania zewnętrznego

- podsumowała minister Emilewicz.

Co do zasady PSA nie będzie miała statusu spółki publicznej, w związku z czym mają nie dotyczyć jej restrykcyjne obowiązki dla dotychczasowo definiowanych spółek. Akcje PSA nie będą notowane na giełdzie, choć aby wejść na giełdę, będzie można przekształcić w typową spółkę akcyjną.

Więcej o:
Komentarze (28)
Prezydent Duda podpisał nowelę dot. Prostej Spółki Akcyjnej. Minister Emilewicz: opcja zwłaszcza dla start-upów
Zaloguj się
 • 1moja

  Oceniono 12 razy 8

  Prostej Spółki Akcyjnej - czyli firma krzak, wyrwac co sie da i spie...c.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • berek-oberek

  Oceniono 6 razy 4

  PSA? Objawy: dłuższe niż do tej pory oddawanie moczu, częstomocz , nykturia (oddawanie moczu w nocy), uczucie parcia na mocz, osłabienie strumienia moczu, ból krocza i podbrzusza , krwiomocz. Dopuszczenie do obrotu: badanie per rectum.

 • luzuj

  Oceniono 7 razy 3

  A kto będzie odpowiadał za zobowiązania spółki, skoro na starcie nie ma kapitału? Nie ma nawet zdolności do upadłości.

 • punter

  Oceniono 7 razy 3

  Mafie vatowskie i innej maści kombinatorzy podatkowi dziękują PiS-owi za spółkę z kapitałem 1 zł, zerową odpowiedzialnością i likwidacją przez e-mail.

  Co za zjeby ....

 • zerozer52

  Oceniono 7 razy 3

  Prostak to i firmy proste.

 • ks-t

  Oceniono 3 razy 1

  Za prof. Kidybą. Ta spółka nie jest ani prosta, ani akcyjna. I rozbije system spółek kapitałowych. W porównaniu do sp. z oo znosi praktycznie wymogi wniesienoa kapitału, wystarczy oszczować "mam pomysła" na 10 milionów i założyc tak jakby sp z oo. W razie upadku tym "mam pomysła" gwarantują wypłacalnośc spółki. W porównaniu do SA kapitał PSA nie jest elementem bilansu spółki. W ogóle nie wyobrażam sobie jak to ma działać i poczekajmy na szczegóły. Generalnie wprowadza do obrotu finansowego dwa rodzaje pieniądza - okrągły i kwadratowy, co nigdy nie pomagało funkcjonowaniu gospodarki. Już czekam na pierwsze przekręty na akcje PSA. Wystarczy ogłosić że ma się super pomysł na grę komputerową, zareklamować jak Amber GOld, zebrac z rynku prawdziwy kapitał a potem powiedzieć "o kur..., nie wyszło". I to ZUPEŁNIE BEZKARNIE. Gdyby w tym modelu Amber GOLD sprzedawał swój pomysł na lokowanie pieniędzy w złocie, też mogłibyśmy mu nagwizdać. Ale może o to Morawieckiem chodzi?

 • 20portal

  Oceniono 3 razy 1

  Po co komu taka spółka kiedy nie ma pieniędzy, a koniunktury BRAK? Czy nowymi "wynalazkami" prawnymi PiS chce ratować pogrążająca się w kryzysie gospodarkę? Tąpniecie powyborcze w gospodarce i finansach państwa może być tak wielkie, że może zmieść PiS ... po wygranych przez nie wyborach. Ale wtedy władzę przejma nacjonaliści i będzie jak w Niemczech po 1933 roku. Bajka? Na pewno nie taka jak bajki Morawieckiego, które opowiada na lewo i prawo.

 • Teck Teckowski

  Oceniono 3 razy 1

  Inwestowanie w taką spółkę W Polsce o patalogi złodziejstwa to samobójstwo biznesowe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX