Najwyższa kara w historii za oszukiwanie seniorów. Promocje i nagrody, które nie istniały

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na firmę Exito blisko 4 mln zł kary za oszukiwanie seniorów. Spółka z Opalenicy na organizowanych pokazach kusiła m.in. pewnymi nagrodami, które okazywały się płatne, czy promocjami, które nie istniały.

Jak informuje UOKiK, trafiało do niego wiele skarg na firmę Exito. Na pokazach skierowanych głównie do seniorów sprzedawała ona m.in. maty lecznicze, urządzenia do masażu, roboty kuchenne czy oczyszczacze powietrza. Problem w tym, że przy okazji - jak wynika z postępowania UOKiK - spółka z Opalenicy oszukiwała seniorów.

Promocje i nagrody, których nie ma

Co konkretnie UOKiK zarzucił firmie Exito? Po pierwsze, to fałszywe "nagrody dla każdego". Spółka ma wabić na pokazy prezentami dla każdego uczestnika oraz losowaniem nagród. 

W rzeczywistości upominki nie istnieją, a wylosowana "nagroda" tak naprawdę jest płatna  pracownicy przedstawiają umowę jej zakupu

- ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK alarmuje także, że firma kusi nieistniejącymi promocjami. Exito ma przedstawiać ofertę jako "szczególną okazję", na której można zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Niestety, jak donosi urząd, koszt zestawów jest sztucznie zawyżany, a ceny sprzed promocji nigdy nie istniały. 

Na liście zarzutów wobec Exito jest także brak możliwości odstąpienia od umowy. Zgodnie z prawem każdy klient na anulowanie zakupu ma 14 dni. Niestety, spółka z Opalenicy tego nie akceptowała argumentując, że to prawo nie obowiązuje w przypadku zakupu produktów z promocji lub wyrobów medycznych. 

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożył na Exito karę w wysokości 3 936 270 zł. Firma musi także oczywiście zaprzestać stosowania praktyk. Decyzja UOKiK nie jest prawomocna, Exito może się od niej odwołać do sądu.

UOKiK na wojnie z pokazami

Nie ma taryfy ulgowej dla firm, które oszukują seniorów. Celem Exito była jak największa sprzedaż metodami sprzecznymi z prawem. Nie znalazłem w tym przypadku żadnych okoliczności łagodzących, dlatego nałożyłem wysoką karę. Jest to do tej pory najwyższa kara za pokazy. Mam nadzieję, że to będzie lekcja dla nieuczciwych przedsiębiorców

- mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Nie jest to pierwsza decyzja urzędu wymierzona w organizatorów pokazów dla seniorów. W lutym UOKiK nałożył już karę na firmę ACS Medica ze Śremu. Przeciwko kolejnym firmom trwają postępowania.

Czytaj więcej: Wciskają nam cudowne maty i magiczne garnki. UOKiK bierze się za firmy organizujące pokazy. Są kary

Zobacz wideo
Więcej o: